BOTANIKA – DĚJINY OBORU NA MASARYKOVĚ UNIVERZITĚ V BRNĚ
Obnova ústavu po osvobození
Vladimír Vacek, Petr Bureš
Po osvobození, od května do září 1945 zastupoval ředitele ústavu prof. V. Morávek. Prof. Podpěrovi byl vytýkán článek, který si od něho jako prorektora a zastupujícího rektora vyžádala redakce jednoho brněnského deníku a který otiskla koncem roku 1939. Ožehavé téma „o německo-české spolupráci“ se prof. Podpěra snažil obratně obejít zdůrazněním důležitosti spolupráce na vědeckém poli, tedy i botanice, se všemi světovými, tedy i německými botaniky. Profesorský sbor Přírodovědecké fakulty však brzy „shledal střízlivé konstatování duchovních styků mezi našimi a německými vědci před válkou“, prof. Podpěru plně rehabilitoval a požádal jej, aby od září 1945 pokračoval ve svých funkcích.
Pedagogická a vědecká činnost přírodovědecké fakulty se začala rozvíjet v tradičních ústavech a seminářích, jichž bylo na fakultě celkem 17. Mimo jiné to byly ústav zoologický (prof. S. Hrabě), antropologický (prof. V. Suk), všeobecné a systematické botaniky (prof. J. Podpěra) a fyziologie rostlin a mikrobiologie (doc. V. Rypáček).
S námahou se dařilo prof. Podpěrovi postupně obnovit činnost botanického ústavu. I když budova netrpěla přímo bombardováním, nezachovala se téměř jediná okenní tabulka, inventář byl zčásti odvezen. Ještě v srpnu se hledal inventář; ztracené mikroskopy a vzácnější knihy byly nalezeny v Linci a vráceny. Herbáře byly na technice.
Zprvu musel Podpěra obnovit kolektiv spolupracovníků, poněvadž všichni předváleční zaměstnanci se rozešli. Ministerstvo školství ustavilo prvně asistenty Dr. Františka Unzeitiga (v červnu 1946 požádal o změnu příjmení na Slavoňovský) a RNC. Josefa Jedličku. Josef Jedlička dokončil disertační práci a koncem roku 1945 vykonal rigorózní zkoušky. Profesor reálného gymnázia v Brně Otto Mrkos se přihlásil jako vědecká síla a pracoval v ústavu 12 hodin týdně. Podpěra obnovil také funkce pomocných vědeckých sil a demonstrátorů. Obtížně hledal zřízence a pomocné síly. Zejména špatná situace byla v herbářích, kde po odchodu G. I. Širjajeva nebyl odborník. Začátkem r. 1946 získal venia docendi RNDr. Jan Šmarda ze sociologie rostlin a rostlinné geografie.
V prvním poválečném roce přednášel botaniku jen Podpěra, který obnovil své dřívější lekce ze všeobecné a systematické botaniky. Musel se vyrovnat s návalem uchazečů o studium, neboť měl tehdy 97 posluchačů. Počty studentů, jimž pětiletá válečná pauza přerušila studium, byly vysoké i na exkurzích: např. červnové exkurze do Bítova v r. 1946 se zúčastnilo téměř 60 studentů.
Novým oborem zavedeným v poválečném období v Brně bylo samostatné studium farmacie. Stalo se tak i díky iniciativě prof. Podpěry, který se stal vedoucím ústavu farmakognosie. Spolu s prof. Podpěrou se na výuce farmaceutů podílel také Dr. Slavoňovský, a to přednáškami ze systematické botaniky a determinačními cvičeními. Prof. Podpěra byl také jmenován examinátorem pro farmaceutické závěrečné zkoušky.
Knihovna botanického ústavu byla v dezolátním stavu, herbáře přestěhovali studenti z budovy techniky na původní místo. Herbářové sbírky byly po válce značně rozšířeny o dar Dr. A. Latzela. Bylo to více než 18 000 položek jeho sbírky z Bosny a Hercegoviny, které tam pořídil při službě jako vojenský lékař.
Také botanická zahrada byla koncem války značně poškozena, budovy bombardováním, ploty byly pobořeny, střechy skleníků rozbity. Znovu, tentokrát na návrh děkana prof. V. Úlehly, žádal akademický senát o zajištění pozemků na Kraví hoře. Později byly získány pozemky na Mniší hoře, což preferoval Podpěra.
Spolková činnost postupně oživovala: Klub přírodovědecký zahájil v září 1945 výborovou schůzí, na valné hromadě v únoru 1946 byl zvolen starostou Klubu prof. Podpěra, a ten zahájil činnost přednáškou o květeně evropské části SSSR.
Biologická stanice brněnských vysokých škol v Lednici ukryla svou knihovnu a vědecké zařízení před okupací v zámku ve Křtinách (kde sídlil školní statek lesnické fakulty Vysoké školy zemědělské) a majetek tam zůstal nepoškozen. Prof. E. Bayer vyjádřil prof. Podpěrovi svůj názor na osud Výzkumného ústavu pro šlechtění rostlin – Mendelea – založeného v r. 1915 v Lednici, které přešlo z pravomoci ministerstva školství k ministerstvu zemědělství a mělo se přeměnit na zemědělský výzkumný a šlechtitelský ústav. Ředitelství biologické sekce mělo původně v úmyslu učinit z Mendelea vědecký ustav vysokoškolské úrovně se zaměřením na mendelismus a genetiku.