|
Statistiky hazardů pro 20. stoletíNásledující data podávají statistiky přírodních hazardů ve 20. století. Frekvence přírodních hazardů Cena přírodních hazardů Graf ročního výskytu hazardů Počty obětí a zraněných Největší katastrofy 20. století Tab. 1: Frekvence přírodních hazardů během 20. století (upraveno podle: BRYANT, E., 2005, 7).
V tab. 1 je uvedeno pořadí přírodních hazardů podle frekvence jejich výskytu ve 20. století. Je zřejmé, že vznik hazardů je podmíněn především klimatem. Klimatické hazardy - tornáda, povodně a tropické cyklóny - jsou nejfrekventovanějšími událostmi. Až čtvrté a páté místo zaujímají geologické hazardy, tedy tsunami resp. zemětřesení. Klima je příčinou zhruba 86,2% všech větších událostí ve 20. století. Tab. 2: Výlohy (škody, obnova apod.) spojené s následky přírodních hazardů ve 20. století - vypočteno pro 100 největších událostí (upraveno podle: BRYANT, E., 2005, 7).
Tab. 2 ukazuje výši nákladů spojených s jednotlivými katastrofami za stejné období jako je uvedeno v tab. 1. Zemětřesení, přestože zaujímá až páté místo podle frekvence výskytu, bylo nejdražším hazardem uplynulého století (cena 249 miliard USD). Na dalších místech stojí povodně (207 miliard USD) a tropické bouře (80 miliard USD). Náklady spojené se stem nejdražších katastrof 20. století se vyšplhaly na 631 miliard USD. Nejdražší událostí minulého století je nejspíše zemětřesení v japonském Kobe v lednu 1995, u něhož jsou výlohy spojené s následky katastrofy odhadovány na 131,5 miliard USD. Obr. 1: Každoroční výskyt hazardů za období 1900 - 2001 (převzato: BRYANT, E., 2005, 8).
Obr. 1 ukazuje roční výskyt hazardů za období 1900 až 2001. Je zřejmé, že roční výskyt přírodních hazardů se v tomto období zvyšoval, a to z deseti událostí na začátku století až po 450 událostí na jeho konci. Poskytnutá data je ovšem nutno brát poněkud s rezervou. Důvodem je rostoucí zájem o hazardy v průběhu století a s ním i rostoucí důslednost ve sledování těchto událostí, navíc některé hazardy se začaly sledovat až v průběhu století. I přesto se však zdá, že počet katastrof narůstá. Nicméně vzhledem k tomu, že roste počet jak klimatických, tak i geologických hazardů, můžeme vyloučit klimatickou změnu jako jediný důvod tohoto trendu (viz. úvod). Tab. 3: Počet lidí, kteří zahynuli, byli zraněni, nebo přišli o střechu nad hlavou v důsledku přírodních hazardů v průběhu 20. století (upraveno podle: BRYANT, E., 2005, 9).
Tab. 4: Největší katastrofy podle počtu obětí ve 20. století (upraveno podle: BRYANT, E., 2005, 9).
Tab. 3 uvádí počet lidí, kteří zahynuli, byli zraněni nebo přišli o střechu nad hlavou v průběhu 20. století. Největší hrozbou byly podle statistik povodně, které si vyžádaly téměř 7 milionů obětí a o domov připravily přes 123 tisíc lidí. Je zajímavé, že za první tři roky 21. století přišlo o život v důsledku vln teplého počasí 4242 lidí, což představuje 60% celkového počtu obětí za století minulé. Je tedy třeba předpokládat, že uvedené údaje nejsou kompletní a poněkud podhodnocují celkové počty. U bilancování přírodních hazardů je třeba brát též v úvahu počet zraněných a především počet lidí, kteří přišli o své domovy v jejich důsledku. Například povodně, oproti ztrátám na životech, připravily o střechu nad hlavou o 18% více lidí. U tropických cyklón je to o 30% více a u mimotropických bouří dokonce 344%. Tab. 4 uvádí události, které ve 20. století znamenaly největší počet obětí. Největší z nich jsou povodně v Číně v roce 1931, které připravily o život téměř 4 miliony lidí. Je však nutné připomenout, že již na začátku 21. století byla některá tato absolutní čísla překonána. Tsunami v Indickém oceánu v prosinci 2004 si vyžádala více jak 200 000 obětí, což je více než celkový součet uvedený pro minulé století. Podobné příklady opět potvrzují rostoucí intenzitu přírodních hazardů. >> Zpět << |