Publikace na YouTube​

Pro sdílení videa na YouTube je nutný mít založený účet. V případě, že účet nemáte a vytvářet si jej nechcete, můžete své reprezentativní fakultní video umístit na fakultní YouTube kanál. V tomto případě se předem domluvte s fakultním PR oddělením (Vnější vztahy, komunikace a marketing).

Sdílení videa na YouTube

1
Přihlaste se na stránce www.youtube.com a v pravém horním rohu klikněte na ikonku kamery a zvolte Nahrát video.

2
Následně vyberte video, které chcete nahrát na YouTube.

3
Nyní si můžete nastavit podrobnosti k videu (název, náhledový obrázek videa, titulky atp.)

4
Na poslední stránce Viditelnost je možnost zamknout video (1) jenom pro soukromé sledování, publikovat neveřejně (diváci se k videu dostanou pomocí přímého URL odkazu), nebo zcela veřejně. Odkaz k rozeslání vidíte pod náhledem videa (2). Nezapomeňte změny uložit (3)!

Live streaming na YouTube

Tento návod vás provede možností živého vysílání na YouTube. Existuje řada dalších platforem a aplikací, kde a jak lze video streamovat. Ostatními platformami se tento kurz nezabývá, avšak nastavení je velmi podobné.

Prerekvizity pro živé vysílání:

• správně zapojená technika (viz kapitola Akce nahrávání),
  • účet u dané platformy, která umožňuje streamování (v tomto případě YouTube),
  • aplikace OBS studio, které je k dispozici ke stažení zdarma.

1
Nejprve na kameře klikněte na tlačítko MENU (1) a nalistujte druhou záložku (2) s možnosti nastavení.

2
Zvolte USB Streaming (1) a potvrďte stiskem kulatého tlačítka (2). Poté propojte kameru s počítačem pomocí USB kabelu.

3
Otevřete si aplikaci OBS Studio. Ve spodní části klikněte mezi Zdroji na ikonku + (1), následně Přidat (2) a zvolte Zařízení pro záznam obrazu (3).

4
Můžete si zdroj (video z kamery) nějak pojmenovat. Postačí kliknout na tlačítko OK.

5
V položce Zařízení vyberte ZV-E10 (1). Potvrďte stiskem tlačítka OK (2).

6
Na horní liště v levém rohu zvolte Soubor (1) a Nastavení (2).

7
Přejděte na položku Vysílání (1) a zvolte YouTube - RTMPS (2).

8
Klikněte na tlačítko Připojit účet (doporučeno) a v otevřeném okně se přihlaste pod svými údaji do YouTube (obvykle Gmail).

9
Zkontrolujte, že vidíte jméno účtu (1), kterým jste se přihlásili. Stiskněte tlačítko OK (2).

10
V pravém spodním rohu OBS Studia klikněte na Spravovat vysílání.

11
Nyní si můžete nastavit Název videa (1) a upravit informace. Je nutné vybrat, zdali je video vhodné pro děti (2). Stiskněte Vytvořit vysílání (3).

12
V pravém spodním rohu stisknětě Začít vysílat. Ukončení vysílání můžete provést obdobným způsobem.

Existuje ještě další řada možností, jak streamovat video přes OBS Studio, přidat další obraz z kamery, pozadí, nastavení přechodů a audia. O těchto možnostech se dozvíte na pořádaných workshopech.

Sdílení YouTube videa v CMS Umbraco

1
Na požadované stránce v CMS Umbraco zvolte ikonku + pro přidání nového elementu. Ve spodní části výpisu elementů vyberte složku Sociální sítě, externí zdroje.

2
Následně klikněte na YouTube Video.

3
Do položky URL vložte odkaz na video. Můžete nastavit další možnosti zobrazení videa. Nezapomeňte stránku uložit a publikovat.