Ženy ve vědě – jak je na tom Česko?
Masarykova univerzita, a tedy i naše fakulta, v současnosti pracují na sběru dat v rámci výzkumu ohledně postavení vědkyň zde působících. Uvědomujeme si že, gender je oblast, kde je stále co zlepšovat. Informace ze zatím poslední zveřejněné Monitorovací zprávy Národního kontaktního centra – gender a věda za rok 2017, zkoumající postavení vědkyň v Česku, nám napovídají, na jaké oblasti je přínosné se v otázce genderu zaměřit.
Na co se v oblasti gender zaměřit?
V roce 2017 pracovalo ve výzkumu a vývoji celkem 107 733 osob (tj. 69 736 plných úvazků – FTE), z toho jen 32 576 žen.
Zastoupení žen mezi výzkumníky dlouhodobě klesá.
- Muži mají ve všech profesích výzkumu a vývoje převahu a jejich zastoupení stoupá.
- Zastoupení žen mezi výzkumníky klesá, hodnoty z let 2016 a 2017 byly nejnižší od roku 2000, kdy se data v rozlišení podle pohlaví začala sbírat.
- V mezinárodním srovnání patří úroveň zastoupení žen mezi výzkumníky v České republice k nejnižším ze všech zemí EU.
Zastoupení žen v Mgr. studiu spíše stagnuje, v doktorském studiu stoupá.
- Zastoupení žen mezi studujícími magisterského studia v průběhu posledních 10–11 let spíše stagnuje (v roce 2017 na úrovni téměř 60 %).
- Mezi studujícími na doktorském stupni má vzestupný trend (v současnosti 45 %). Tento stav však dlouhodobě nemá vliv na situaci ve výzkumu samotném.
Propad v zastoupení žen po dokončení doktorského studia
- Největší propad v zastoupení žen na studijně-profesní dráze je mezi doktorskými absolventy a výzkumníky samotnými.
Jaké je zastoupení žen v technických a přírodovědných oborech? V ČR působí v:
- technických vědách 37,1 % žen.
- přírodních vědách 30,5 % žen.
- Dohromady tedy víc než dvě třetiny všech výzkumníků, což je pozitivní. Nicméně většina žen je na pozicích lektorek, asistentek a odborných asistentek. Mezi docent a docentkami je pouze 26 % žen a mezi profesory a profesorkami je pouze 16 % žen.
Genderová rovnost se vyplácí
Fakulta se v akčním plánu projektu HR Award zavázala věnovat pozornost otázkám postavení žen ve vědě a implementovat opatření vedoucí ke zlepšení situace, a to s vědomím pozitiv, která to dle Report on Monitoring of ERA Priority 4 Implementation, 2019 přináší:
- Existuje pozitivní korelace mezi indexem inovačního potenciálu, indikátorem excelence a indexem genderové rovnosti.
- Existuje pozitivní korelace mezi podílem výzkumných organizací s plánem genderové rovnosti a indikátorem inovačního potenciálu a indikátorem excelence.
- Index genderové rovnosti silně pozitivně koreluje s podílem výzkumných organizací, které mají plány genderové rovnosti a se zastoupením žen v rozhodovacích orgánech výzkumných organizací.
Zdroj: Report on Monitoring of ERA Priority 4 Implementation, 2019.