Project information
Studium neurálních korelátů vědomí a kognice
- Project Identification
- MUNI/A/1568/2023
- Project Period
- 1/2024 - 12/2024
- Investor / Pogramme / Project type
-
Masaryk University
- Specific research - support for student projects
- MU Faculty or unit
-
Faculty of Medicine
- prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D.
- Mgr. Daniel Carbol
- Mgr. Jan Farkaš
- Ing. Zuzana Formánková
- Mgr. Zita Goliášová
- Ing. Tomáš Jordánek
- Mgr. Tereza Jurková
- Ing. Anežka Kovářová
- Ing. Petr Kudlička
- Sheetal Maria
- Ing. Barbora Matoušková
- Mgr. Veronika Mattová
- Ajay Modi
- Mgr. Branislav Moravčík
- Petr Nejedlý, M.Sc.
- Mgr. Bc. Julie Páleník
- Ing. Kristýna Pijáčková
- Ing. Jan Trajlinek
- Mgr. David Ulčák
- Mgr. Barbora Urbancová
- Ing. Zuzana Vašíčková
- Mgr. Ekaterina Volevach
- Mgr. Žaneta Železníková
Projekt se zabývá studiem neurálních korelátů vědomí a kognice u zdravých jedinců, a částečně se zaměřuje také na studium biomarkerů LBDs (demence s Lewyho tělísky), a to za užití neurozobrazovacích a elektrofyziologických metod. Projekt má za cíl také vývoj metody pro odstranění artefaktů způsobených právě simultánním měřením fMRI a EEG. Projekt se skládá ze tří částí.
Část 1: Studium neurálních korelátů vědomí a paměti u zdravých jedinců - Tato část projektu má cíl navázat na projekt A Specifického výzkumu 2023 zaměřeného na výzkum paměti a vědomí a analyzovat data od 180 zdravých participantů získané během předešlých let. Studie byla schválena Etickou komisí pro výzkum Masarykovy univerzity.
Část 2: Studium biomarkerů u pacientů LBDs - tato část vychází z aktuálních studií s cílem identifikovat prodromální biomarkery LBDs a popsat patofyziologické procesy spojené s neurodegenerací. Výsledky povedou k vytvoření diagnostického systému a zavedení nových způsobů intervence, zejména NIMS. Zapojeni jsou dobrovolníci s prodromálními příznaky DLB. Projekt rovněž zkoumá individualizované metody NIMS založené na fyziologické aktivitě mozku a jejich vliv na procesy pracovní paměti u seniorů a osob s mírnou kognitivní poruchou.
Část 3: Vývoj metod pro odstranění MR artefaktů v EEG záznamu při simultánním EEG-fMRI - tato část navazuje na předchozí projekt zabývající se vývojem metod pro odstranění MR artefaktů v EEG záznamu při simultánním EEG-fMRI, jehož cílem je vyvinou metodu, která by odfiltrovala nežádoucí vliv fMRI artefaktů (gradientní artefakt, artefakty spojené s činností heliové pumpy a ventilace gantry) na zaznamenanou EEG aktivitu. Pro hlubší prozkoumání jednotlivých zdrojů artefaktů v datech proběhnou experimenty s MR fantomem. Tato část navazuje na již probíhající projekty výzkumu nelezionální epilepsie a multilezionální epilepsie. V průběhu těchto projektů již byli rekrutováni pacienti s tzv. nelezionální nebo multilezionální epilepsií, a k nim také zdravé kontroly. Studie prošly schválením Etické komise Fakultní nemocnice u sv. Anny a umožňuje využití dat pro další účely.
Sustainable Development Goals
Masaryk University is committed to the UN Sustainable Development Goals, which aim to improve the conditions and quality of life on our planet by 2030.