Informace o projektu
Studium neurálních korelátů vědomí a kognice
- Kód projektu
- MUNI/A/1568/2023
- Období řešení
- 1/2024 - 12/2024
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Specifický výzkum - podpora studentských projektů
- Fakulta / Pracoviště MU
-
Lékařská fakulta
- prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D.
- Mgr. Daniel Carbol
- Mgr. Jan Farkaš
- Ing. Zuzana Formánková
- Mgr. Zita Goliášová
- Ing. Tomáš Jordánek
- Mgr. Tereza Jurková
- Ing. Anežka Kovářová
- Ing. Petr Kudlička
- Sheetal Maria
- Ing. Barbora Matoušková
- Mgr. Veronika Mattová
- Ajay Modi
- Mgr. Branislav Moravčík
- Petr Nejedlý, M.Sc.
- Mgr. Bc. Julie Páleník
- Ing. Kristýna Pijáčková
- Ing. Jan Trajlinek
- Mgr. David Ulčák
- Mgr. Barbora Urbancová
- Ing. Zuzana Vašíčková
- Mgr. Ekaterina Volevach
- Mgr. Žaneta Železníková
Projekt se zabývá studiem neurálních korelátů vědomí a kognice u zdravých jedinců, a částečně se zaměřuje také na studium biomarkerů LBDs (demence s Lewyho tělísky), a to za užití neurozobrazovacích a elektrofyziologických metod. Projekt má za cíl také vývoj metody pro odstranění artefaktů způsobených právě simultánním měřením fMRI a EEG. Projekt se skládá ze tří částí.
Část 1: Studium neurálních korelátů vědomí a paměti u zdravých jedinců - Tato část projektu má cíl navázat na projekt A Specifického výzkumu 2023 zaměřeného na výzkum paměti a vědomí a analyzovat data od 180 zdravých participantů získané během předešlých let. Studie byla schválena Etickou komisí pro výzkum Masarykovy univerzity.
Část 2: Studium biomarkerů u pacientů LBDs - tato část vychází z aktuálních studií s cílem identifikovat prodromální biomarkery LBDs a popsat patofyziologické procesy spojené s neurodegenerací. Výsledky povedou k vytvoření diagnostického systému a zavedení nových způsobů intervence, zejména NIMS. Zapojeni jsou dobrovolníci s prodromálními příznaky DLB. Projekt rovněž zkoumá individualizované metody NIMS založené na fyziologické aktivitě mozku a jejich vliv na procesy pracovní paměti u seniorů a osob s mírnou kognitivní poruchou.
Část 3: Vývoj metod pro odstranění MR artefaktů v EEG záznamu při simultánním EEG-fMRI - tato část navazuje na předchozí projekt zabývající se vývojem metod pro odstranění MR artefaktů v EEG záznamu při simultánním EEG-fMRI, jehož cílem je vyvinou metodu, která by odfiltrovala nežádoucí vliv fMRI artefaktů (gradientní artefakt, artefakty spojené s činností heliové pumpy a ventilace gantry) na zaznamenanou EEG aktivitu. Pro hlubší prozkoumání jednotlivých zdrojů artefaktů v datech proběhnou experimenty s MR fantomem. Tato část navazuje na již probíhající projekty výzkumu nelezionální epilepsie a multilezionální epilepsie. V průběhu těchto projektů již byli rekrutováni pacienti s tzv. nelezionální nebo multilezionální epilepsií, a k nim také zdravé kontroly. Studie prošly schválením Etické komise Fakultní nemocnice u sv. Anny a umožňuje využití dat pro další účely.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.