Zemřel prof. Rudolf Musil

Se zármutkem oznamujeme, že nás navždy opustil prof. Rudolf Musil, emeritní profesor Masarykovy univerzity. Zemřel ve věku nedožitých 96 let.

Aktualizováno.

4. 3. 2022 Martin Ivanov, Barbora Kameníková, Zuzana Jayasundera

prof. RNDr. Rudolf Musil, DrSc.

Profesor Rudolf Musil se narodil 5. května 1926 v Brně v Líšni. V roce 1949 vystudoval Přírodovědeckou fakultu MU v oboru přírodopis (mineralogie, petrografie, geologie, paleontologie, botanika, zoologie) a zeměpis a v roce 1952 zde získal titul doktora přírodních věd. Řádným profesorem v oboru paleontologie byl jmenován v roce 1980 na Přírodovědecké fakultě UK v Bratislavě, od roku 2000 byl emeritním profesorem Přírodovědecké fakulty MU.

Svou profesní dráhu profesor Musil zahájil v roce 1950 jako učitel na Chlapecké střední škole v Petřvaldě u Ostravy. Po absolvování vojenské základní služby nastoupil na Geologicko-paleontologické oddělení Moravského muzea v Brně, kde působil třiadvacet let až do roku 1976, a to nejprve jako vědecký pracovník, poté vedoucí, od roku 1972 jako ředitel muzea.

S Masarykovou univerzitou, tehdy ještě nesoucí jméno Jana Evangelisty Purkyně, zahájil spolupráci v roce 1965, kdy se stal externím členem katedry muzeologie na Filozofické fakultě. Na naší Přírodovědecké fakultě začal působit o sedm let později, nejprve jako externí pracovník, od roku 1976 jako docent na katedře geologie a paleontologie, kterou mezi lety 1978 a 1989 také vedl. Přednášel řadu předmětů jak na své domovské katedře geologie a paleontologie, tak i na katedře muzeologie, vedl diplomové a doktorské práce.

Výzkum profesora Musila byl zaměřený na pleistocenní obratlovce (rod Equus a rod Ursus), změny společenstev, migraci, biostratigrafickou a ekostratigrafickou problematiku, první stopy domestikace, paleoekologickou a paleobiologickou problematiku. Realizoval řadu domácích i zahraničních projektů, dlouhodobých terénních a kamerálních výzkumů. Založil a organizoval každoroční mezinárodní speleologickou vědeckou konferenci Kvartér (později Letní škola kvartérních studií).

Doc. Martin Ivanov z Ústavu geologických věd na Přírodovědecké fakultě MU o životě a vědeckém přínosu přínosu profesora Musila napsal následující odstavce:

Profesor Musil se jako paleontolog zaměřil především na výzkum fosilních obratlovců, zejména neogenních a pleistocénních savců. Svou pozornost věnoval zvláště systematice, evoluci, paleoekologii a biostratigrafii. Výzkum profesora Musila, založený zejména na bohatém osteologickém materiálu, byl zaměřen na známé české lokality jako jsou např. Stránská skála, Dolní Věstonice, Pavlov, Předmostí, studoval však i řadu lokalit jeskynních např. Švédův Stůl, Pod Hradem, Kůlna, Barová, Za Hájovnou a Dagmar. Jeho výzkum byl znám nejen našemu ale i zahraničnímu publiku, což dokládají výzkumy na světoznámých zahraničních lokalitách, např. na německých lokalitách Süssenborn, Weimar-Ehringsdorf, Taubach, Schöningen, Bilzingsleben, Untermassfeld, Voigstedt a Kniegrotte nebo rakouských lokalitách Grubgraben a Willendorf. Zásadní význam dodnes mají například jeho monografie o mamutech z lokality Předmostí, příspěvek o fylogenezi pleistocénních koní, ale také jeho třísvazková monografie týkající se podrobné srovnávací osteologie a fylogeneze fosilních medvědů.

Široký záběr výzkumu profesora Musila se odráží v jeho obecném zájmu o kvartérní geologii. Během téměř sedmi desetiletí svých výzkumu publikoval řadu prací věnovaných fluviálním sedimentům, spraším, fosilním půdám, jeskynním sedimentům i obecným aspektům kvartérní stratigrafie. Navíc jako člen Mezinárodní komise pro dějiny geologických věd (INHIGEO) publikoval rozsáhlé příspěvky o dějinách geologického bádání zejména v jeho milovaném Moravském krasu. Mezi zájemci o vývoj přírodního prostředí ve střední Evropě byl profesor Musil celoživotním propagátorem kvartérní paleontologie a geologie. Toto tvrzení nejlépe dokumentuje jeho poslední rozsáhlá monografie z roku 2014 věnovaná vývoji přírodního prostředí na Moravě v době posledního glaciálu.

Profesor Musil se nikdy nebál nových výzev a ke svým výzkumům vždy zval mladé kolegy, kteří si cenili jeho vstřícného jednání i ochoty podělit se o své letité zkušenosti. Dokázal vychovat řadu následovníků, z nichž mnozí jsou dnes vynikajícími odborníky. Profesor Musil ani v pozdním věku neztratil nic ze svého celoživotního entuziasmu, organizoval nezapomenutelné zahraniční exkurze a pravidelně se jako nestor kvartérní geologie účastnil každoročních setkání se svými o generace mladšími kolegy v rámci mezinárodního semináře, u jehož zrodu sám stál před téměř 30 lety.

Odchodem profesora Rudolfa Musila přicházíme nejenom o vysokoškolského učitele a mezinárodně uznávaného vědce, ale také o přátelského a vstřícného člověka, milovníka moravských lidových písní s širokým přehledem a zájmem o přírodu a společnost.

Čest jeho památce.