Letošní celostátní téma Noci vědců „Proměna“ přilákalo do obou areálů Přírodovědecké fakulty SCI MUNI celkem přes 4 500 návštěvníků a návštěvnic (z toho 1 200 v areálu Kotlářské a přes 3 300 v Univerzitním kampusu).
Téma se neslo napříč různými obory a stanovišti, ať už šlo o proměny rostlin, zvířat, hmyzu, vody, mikroorganismů, buněk, molekul, chemických látek a sloučenin či enzymů nebo virů. Malí i velcí badatelé si mohli tradičně užít experimentální show chemiků anebo vychutnat informačně bohaté přednášky v aule Univerzitního kampusu, např. na téma stárnutí buněk. Svá interaktivní stanoviště nabídlo také Národní centrum pro výzkum biomolekul, Bioskop a RECETOX.
V areálu Kotlářské si návštěvníci mohli osahat a rozpoznávat horniny, nerosty, mapy či zhlédnout záběry, jak se mění planeta Země anebo naše blízké okolí očima satelitů, případně celý Vesmír, pomocí projekce obrázků a animací. K dispozici byly také pohledy do mikrosvěta ve 3D anebo praktické ukázky proměn plazmatu či dopadu proměn polovodičů nebo nanotechnologií na svět. Odhalení proměny klimatu na Antarktidě prozradili účastníci Českého antarktického výzkumného programu. Zda a jak spolu souvisí symfonie a rovnice, odhalili matematici, kteří také prozradili, čím se baví Digital City Lab MUNI a její vzdělávací program Data Analytics. Návštěvníci si mohli také odnést vlastnoručně vyrobenou 3D klíčenku a při prohlídkách skleníků Botanické zahrady zhlédnout spoustu názorných ukázek proměn rostlin a hmyzu připravených Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským.
Fotogalerie:
Fotografie: Martin Indruch (Univerzitní kampus) a Tomáš Hájek (Kotlářská)