Chov evropských suchozemských želv
Lubomír Tichý

Obsah stránek

Úvodní kapitola
Evropské druhy
Chov
Odchov mláďat
Ochrana a CITES
Moje chovná zvířata


Články o chovu želv

 

   

Kuchařka k výrobě terária pro malou suchozemskou želvu (2/3)

Názorů na správný substrát do terária je mnoho. Nejlépe uděláte, když nabídnete želvě co možná nejpestřejší prostředí. A tady se bude hodit prostorný výběh, který můžete udělat nejen funkční, ale současně i pěkný a zajímavý. V jedné straně terária udělejte kopeček o výšce 5- 8 cm z praného říčního písku, nad který umístíte lampy (ale o tom později). Ten sesvahujte ke stěnám terária tak, aby minimální vrstva písku dosahovala ca. 2 cm . Na tato místa dejte hobliny ve vrstvě asi 3 cm .

Do druhé části terária, kterou můžete oddělit nízkou přepážkou v úrovni substrátu, můžete zvolit zcela odlišný substrát – směs písku a lesní hrabanky v poměru 1:1 až 1:2. Pokud budete místo hrabanky používat rašelinu, nezapomeňte, že je to substrát velmi kyselý a želvy se s ním v přírodě nikdy nesetkají. Je třeba jej proto neutralizovat například smícháním s rozdrcenou starou omítkou nebo vápencovou prosívkou s z kamenolomu. K této směsi můžete přidat ještě například antuku.

Malé želvy, ač suchozemské, nemají ještě dokonale vyvinutou ochranu proti dlouho trvajícímu suchu. Potřebují se proto minimálně na noc, ale raději prakticky po celý den v době, kdy se „nesluní“, zahrabat do vlhkého až mokrého substrátu. Tam nabobtnají podobně jako hrášek na vlhké vatě. Dlouhodobý chov malých želv na suchém podkladu má za následek, špatný růst krunýře želvy, ledvinové potíže a následný úhyn zvířete. Vyplatí se proto pravidelně prolít jednou za pár dní piliny a písek tak, aby byl substrát mokrý. Písek brzy na povrchu vyschne, ale piliny blízko lampičky zůstávají teplé a mokré, a tam se vaše želva pravděpodobně na noc i zahrabe. Svlažit můžete i druhou část terária například rosením. Pamatujte ale, že byste měli dát želvě vždy šanci si v jediném okamžiku vybrat nejen mezi různým typem substrátu, ale i mezi různými vlhkostmi a teplotami – základem správného chovu je proto co nejpestřejší prostředí.  

Lampu, která ohřívá část prostoru terária přes den na 35 °C (zatímco v jiné části musí zůstat teplota nižší – do 25 °C ), umístěte nad písečný kopeček. Jako zdroj tepla použijte běžnou bodovou nebo halogenovou žárovku o výkonu do 40 W, kterou umístíte ca. 20 cm nad povrch. Želvy však potřebují zejména v zimě dodatečné UV záření pro správné vstřebávání vápníku, které je vyzařováno Sluncem, ale běžnou žárovkou nikoliv. Je třeba k tomuto účelu pořídit ještě kromě obyčejné žárovky jako zdroj UVB i kompaktní zářivku – nejlépe Repti-Glo 10.0 UVB, kterou taktéž umístíte max. 15- 20 cm nad povrch. Nedostatek UV záření je samozřejmě možné kompenzovat i přidáváním umělých vitamínů, ale vzhledem ke snadnému předávkování a špatnému odhadu dávkování jej mohu doporučit jen jako doplněk k UV paprskům. Pro maximální účinnost je nutné zdroj UV záření a tepla koncentrovat na jediném místě.

Úvodní kapitola

Chcete začít chovat suchozemskou želvu?

Rozhodnutí pořídit si malou želvu bývá obvykle spontánní. Máte skutečně představu, co vás čeká?

Kuchařka pro zařízení terária

Nevíte si rady, jak zařídit terárium pro mládě suchozemské želvy? Nepodlehněte nabídkám různých zverimexů a postavte si terárium sami.

Správná strava suchozemských želv a mláďat

Jak správně krmit suchozemské želvy se dozvíte v této sekci. Největší potíže dělá shánění pestré a přitom vyvážené potravy v zimním období, ale i tehdy lze krmit želvu převážně zelenou, nutličně chudou potravou. Jedině tak vám totiž bude nejlépe prosperovat.

Pití suchozemských želv

Želva by měla mít přístup alespoň dva- až třikrát týdně k vodě v podobě koupání. Pokud častěji a déle v těchto okamžicích pije, je něco v nepořádku.

<<<Zpět   1 2 3  Vpřed>>>