Chov evropských suchozemských želv
Lubomír Tichý

Obsah stránek

Úvodní kapitola
Evropské druhy
Chov
Odchov mláďat
Ochrana a CITES
Moje chovná zvířata


Články o chovu želv

 

   

Správná strava suchozemských želv a mláďat (3/5)   >>>  

Suchozemské želvy jsou převážně býložravé, bílkoviny živočišného původu jsou pro ně ve volné přírodě obtížně dostupné. Jejich podíl by měl být u mladých jedinců zcela zanedbatelný (nebo spíše nulový), v pozdějším věku lze přidávat 1-2 % bílkovinné stravy v podobě kočičích granulí, malého kousku vařeného masa nebo žížal, a to především samicím v době snůšek. V praxi to však znamená maximálně žížalu nebo několik granulí týdně. Větší množství bílkovin enormně zatěžuje ledviny a může být snadno příčinou úmrtí jedince na dnu nebo ledvinové kameny (jejichž příčina může být i v chronické dehydrataci zvířete, ke které dochází v příliš suchém prostředí chovu).

Spíše než k živočišné potravě se želvy dostanou k trusu jiných živočichů, který s oblibou pojídají. Především psí výkaly obsahují velké množství natrávených bílkovinných zbytků a vápníku, takže z dietologického hlediska by mohly být velmi vhodným doplňkem stravy, avšak je třeba důrazně varovat před nebezpečím začervení. Někteří chovatelé například podávají výjimečně bobky králíků nebo morčat (kde je nebezpečí nákazy menší) k obnovení nebo podpoření střevní mikroflóry želv léčených antibiotiky.

Strava želv je také velmi diskutována z důvodu nezbytného zastoupení vápníku a fosforu v konzumovaných částech rostlin a jejich vyváženého poměru. Protože je to téma obsáhlé, sem se bohužel už nevleze, takže snad příště.

Úvodní kapitola

Chcete začít chovat suchozemskou želvu?

Rozhodnutí pořídit si malou želvu bývá obvykle spontánní. Máte skutečně představu, co vás čeká?

Kuchařka pro zařízení terária

Nevíte si rady, jak zařídit terárium pro mládě suchozemské želvy? Nepodlehněte nabídkám různých zverimexů a postavte si terárium sami.

Správná strava suchozemských želv a mláďat

Jak správně krmit suchozemské želvy se dozvíte v této sekci. Největší potíže dělá shánění pestré a přitom vyvážené potravy v zimním období, ale i tehdy lze krmit želvu převážně zelenou, nutličně chudou potravou. Jedině tak vám totiž bude nejlépe prosperovat.

Pití suchozemských želv

Želva by měla mít přístup alespoň dva- až třikrát týdně k vodě v podobě koupání. Pokud častěji a déle v těchto okamžicích pije, je něco v nepořádku.

<<<Zpět   1 2 3 4 5  Vpřed>>>