Chov evropských suchozemských želv
Lubomír Tichý

Obsah stránek

Úvodní kapitola
Evropské druhy
Chov
Odchov mláďat
Ochrana a CITES
Moje chovná zvířata


Články o chovu želv

 

   

Správná strava suchozemských želv a mláďat (2/5)   >>>

Strava v zajetí by měla zcela odpovídat dostupnosti potravy v domovině želv. Přehnaný přísun energeticky vydatnějších dvouděložných rostlin nebo dokonce kulturních plodin může u větších druhů želv s efektivním metabolismem indukovat prudký a nesprávný růst krunýře, zažívací problémy, nedostatek vápníku a vitamínů a v extrémním případě mohou být i prvotní příčinou úmrtí jedince.

Podíl divokých rostlin v potravě by měl dosahovat v závislosti na druhu 80-95 % veškeré stravy. Samozřejmě je možné podávat jako doplněk také některé ovoce a zeleninu. Nutričně výživnější stravu lze nabídnout na podzim, kdy je i pro divoké želvy přirozeně dostupnější. Na jaře je naopak lépe se ovoce a zeleniny vyvarovat a jídelníček zpestřovat větším množstvím květů a zelených rostlin.

I když si to možná někomu nebude líbit, sám dospělým želvám dopřávám asi z 20% i vydatnější stravu, přičemž u mláďat vše omezuji jen na minimum a používám zeleninu jen jako zpestření jídelníčku. Zkrmit je možné slupky od okurek (celé okurky), kousek rajčete, mrkve, v nouzi i salát, listy ředkviček, jahodu, kousek jablka a dalšího ovoce. Samostatnou kapitolou jsou melouny, které doplňují želvám tekutiny. Nikdy však nezkrmuji červenou, sladkou a energeticky vydatnou dužninu, ale jen slupky, které želvy dokonale vyžerou. Znovu upozorňuji, že tuto stravu považuji za vhodnou pouze jako doplněk (podávám ji ve „druhé vlně“ asi půl hodiny po bylinné kůře), pouze pro dospělé želvy a častěji pouze v době snůšek a na podzim, tedy v obdobích, kdy si želvy musí utvořit dostatek zásob.

Úvodní kapitola

Chcete začít chovat suchozemskou želvu?

Rozhodnutí pořídit si malou želvu bývá obvykle spontánní. Máte skutečně představu, co vás čeká?

Kuchařka pro zařízení terária

Nevíte si rady, jak zařídit terárium pro mládě suchozemské želvy? Nepodlehněte nabídkám různých zverimexů a postavte si terárium sami.

Správná strava suchozemských želv a mláďat

Jak správně krmit suchozemské želvy se dozvíte v této sekci. Největší potíže dělá shánění pestré a přitom vyvážené potravy v zimním období, ale i tehdy lze krmit želvu převážně zelenou, nutličně chudou potravou. Jedině tak vám totiž bude nejlépe prosperovat.

Pití suchozemských želv

Želva by měla mít přístup alespoň dva- až třikrát týdně k vodě v podobě koupání. Pokud častěji a déle v těchto okamžicích pije, je něco v nepořádku.

<<<Zpět   1 2 3 4 5  Vpřed>>>