TeXování ve Warpu

Pro veskerou vyrobu textu a dokumentu pouzivam sazeci system TeX a jeho nadstavbu LaTeX. Pouzivam emTeX, tedy implementaci TeXu pro OS/2 a DOS vyvinutou E. Mattesem (to je tentyz clovek, ktery prenesl gcc pod OS/2). V ceskych, moravskych a slovenskych zemich (plus vsech dalsich, kam to nasinec zavlece), pouzivame ceskou distribuci zvanou CSTeX, kterou jiz od roku 1994 pripravuje CSTUG, tedy Ceske sdruzeni uzivatelu TeXu. CSTeX obsahuje, mimo jine,

Dale si vsimneme pouze distribuce pro OS/2.

Distribuce CSTeXu pro OS/2 je identicka distribuci pro DOS s pridavkem jednoho modulu navic: os2.zip. os2.zip. (Pripomenme, ze programy z baliku emTeX je mozne pouzivat pod OS/2, DOSem i Winy, protoze jsou prelozeny prekladacem gcc/emx od stejneho autora jako je emTeX---E. Mattese).

Jak si tedy TeX nainstalovat? Doporucuji tento postup:

  1. Stahnout kompletni CSTeX pro OS/2, DOS a Win odtud. Tamtez si tez prectete, jake zmeny v CSTeXu v posledni dobe nastaly, jak to vse nacpat na diskety, pokud neni vas pocitac napojeny na Sit, apod.
  2. No prave: prozatim (23.11.1997) nebyl v CSTeXu proveden upgrade modulu os2.zip, os2.zip, protoze se nevejde na stavajici organizaci disket. Stahnete si ho proto radeji extra odsudto.
  3. Zkopirujte vse na vas lokalni disk.
  4. Vsechny informace by mely byt uvedeny v souboru @ctimne, a vy byste si je meli precist! Navic je jeste popisi svymi slovy zde:
  5. Tamten jakysi soubor obsahuje vsechny komponenty, ktere se pri instalaci pouziji. Tak tam nechte vse co je DOSove, pak os2.zip, a naopak vyhodte vse je co je Winblozi.
  6. V DOSovskem okne spustte install.bat a provedte instalaci pro DOS. Doporucuji vse nainstalovat do x:\EMTEX, kde x: je drive, kde mate par desitek megabajtu mista. Instalacni program provede instalaci pouze do tohoto adresare a do zadneho jineho, tj. muzete si byt jisti, ze vam neposkodi instalaci systemu ci jakychkoliv jinych utility, natoz ze by se vam hrabal v systemovych konfiguracnich souborech.
  7. Behem instalace si ctete, jaky program k cemu slouzi, je to poucne jak pro zacatecniky, tak i pro pokrocile!
  8. Instalacni program vam rekne, kam si jakesi dva vysledne bataky mate zkopirovat (tusim, ze se jmenuji cstex.bat ááw a initex.bat), a dokoncete instalaci vygenerovanim formatu tim initexem.
  9. Hodte si DOSovske fullscreen okno, a v nem spustte cstex.bat. Overte si funkcnost DOSovske instalace na nejakem libovolnem TeXovskem souboru. Napriklad tam kdesi mate adjust.tex, kterym si zaroven muzete najustovat tiskarnu.
  10. Ted vse jede, takze dokoncime instalaci pod OS/2. Zde jiz nekolikrat citovany modul os2.zip á tሠse rozbalil do adresare \emtex\@os2. Tam najdete nejake ctimne ci readme, do nehoz jsem napsal, jak zdarne instalaci pod OS/2 dokoncit: Jo, zrejme si vsimnete, ze tohle vse si pod OS/2 budete muset nainstalovat rucne, neni tam zadny nadherny instalacni program. Proc? Protoze ho nikdo nenapsal (nejaky dobrovolnik?). Chapu, ze vas tahle instalace bude mozna otravovat, ale ma to jednu vyhodu: budete vedet presne, co se k cemu ma pouzivat, a pak to sami budete moci efektivne vyuzivat, o coz tu jde predevsim! Jako uzivatele TeXu a OS/2 se da prepokladat, ze jste inteligentni uzivatele pocitace, nikoliv jeho periferie (drzak na mys --- TeX et al. neni zadny user-friendly mysoidni program za drahe penize, ktery obsahuje 95% funkci, ktere nikdy nepouzijete!). Takze si to prosim udelejte manualne, a pak dlouha leta pouzivejte (hm, ja neupgradoval CSTeX uz dva roky, vlastne akorat drivery na tiskarny, protoze hardware se porad meni).
  11. Tim je instalace skoncena, a verim, ze vam vse funguje. Doufam, ze jste spravne postupovali podle instrukci v pmCSTeX.INF, a precetli si tez FAQ, a hlavne otestovali spravnost instalace pro OS/2 na demo souboru, ktery je u pmCSTeXu.
  12. Gratis rada 1: pokud chcete nekoho noveho zaucit na vasi fungujici instalaci, tak mu predvedte demo z pmCSTeXu.
  13. Gratis rada 2: pokud chcete provest identickou instalaci na deseti dalsich pocitacich s OS/2 (gratuluji, ze jich mate tolik!), tak jednoduse cely adresar \EMTEX á2: Ó zazipujte a preneste. Nezapomente tez patricne prenest konfiguraci editoru EPM (treba taky kompletnim zazipovanim) a pak upravene kousky CONFIG.SYSu (ten rozhodne nekopirujte bezhlave na jinou masinu!).

Jak jste jiz spravne pochopili, tak jako menu system v TeXu doporucuji muj pmCSTeX pro EPM. Precte si, prosim, tez jeho stranku. Z ni vas zrejme bude jeste zajimat historie zmen, resp. nac jsem zapomnel v aktualni distribuci datovane 11. 11. 1997. Jinak...


Poznamka: pokud vam mate problem s tim, ze nemuzete z jednoho adresare nastartovat dvakrat dvipm, tak je to nejspis tim, ze vsechny kopie chteji psat do stejneho log filu dvipm.dlg. Doporucuji zakazat generovani tohoto souboru (Options / Files / Transcript).


...mam desny hlad, trcim tady bez vecere, takze prepsani tohoto drive napsaneho textu necham na neurcito:

Napsal jsem makra pro editor EPM, ktera implementuji mnoho uzitecnych funkci do tohoto volne sireneho OS/2kovskeho editoru. Nejnovejsi verze baliku pmCSTeX pro EPM je zde k dispozici. V jeho menu budete mit pristup ke (skoro) vsemu z CSTeXu. Instalujete-li CSTeX a podporu pro OS/2 poprve, doporucuji nainstalovat kompletni

modul os2.zip pro distribuci CSTeXu ('96,'97...) 11. 11. 1997


kde je pmCSTeX a jeste nejake dalsi povidani.

Jinak, stejne jako na Unixu, muzete vse spoustet z prikazove radky. Napriklad start dvipm @dvipm.cnf clanek spusti prohlizec (to se da implementovat jako Associations pro .dvi soubory). LaTeXuji prikazem latex clanek.tex = cslatex clanek.tex = cslatex2e clanek.tex, stary LaTeX 2.09 se da spustit cslatex209 clanek.tex. Pro tisk na laserovce je prislusny prikazovy radek dvihplj @lj.cnf clanek.dvi clanek.hp. Prevod do postscriptu je dvips clanek.dvi, ovsem predtim se musi pustit dvi-out stejne, jako to dela CSTeX.

O pouzivani cestiny ve Warpu i v TeXu se zminuje jedna z dalsich kapitol.

Az do ery pmCSTeXu pro EPM jsem pouzival TeXshell (TED UZ NE!). Tehdy jsem o tom psal nasledujici: Pouzivam ponejvice prikazoveho radky pro vse, co od emTeXu chci. Prikazem texuj clanek.tex se spusti DOSovske okno s klavesnici kbdlatin, a na to prostredi TeXshellu (Turbo Vision prostredi se zvyraznenou syntaxi a systemem napoved podle Borlandich zvyklosti). Psani cesky bylo probrano vyse, ScrollLock prepina ceskou/US klavesnici. Na pozadi se spusti batch cykl, ktery stale dokolecka testuje, zda jste neulozili soubor, a pokud ano, tak ho projede ceskym LaTeXem 2.09. Z menu TeXshellu si spustte View; Mattesuv ovladac dvipm take automaticky pozna, ze se .dvi soubor zmenil, a okamzite zobrazi zmeny. Timhle mate z TeXu system, ktery jsem nazval "rizeny, casove zpozdeny WYSIWYG". Parada. Dulezite: pred spustenim TeXshellu musi bezet program os2execd; muzete ho zavolat bud z prikazove radky OS/2kovskeho okna anebo spustit z menu PC2: Aplikace/os2execd.

Jeste neco pripsat o TeXovani pod OS/2? Aha, kresleni obrazku. Vzhledem k tomu, ze od brezna 1996 jsou XFree86 (X-Windows) pro OS/2, pouzivam bezvadny kreslici program Xfig (pochopitelne vcetne transfigu).

Na generovani grafu pouzivam gnuplot, ktery umoznuje i vystup do LaTeXu ci emTeXu, takze k popisu grafu se daji pouzivat TeXovske fonty. Blize o gnuplotu na me pocitacove strance.

Tez jsem testoval rychlost prekladu (La)TeXovskych dokumentu pod ruznymi systemy (OS/2, DOS, Linux), muj prispevek do cstexu je zde k dispozici. Muzete si to precist, a pak prebrat, sami. Ja se rozhodl pro OS/2 a emTeX.

Muzete se podivat tez na kapitolu venovanou (La)TeXu na me hlavni WWW strance.


Zpět na mou hlavní OS/2 stránku