Proběhlo školení - Genderové stereotypy vůči ženám
V rámci „Gender Equality Plan“ (GEP, Plánu genderové rovnosti MU) proběhlo školení zaměřené na problematiku genderových stereotypů.
V květnu 2024 jsme zahájili analytickou část projektu „Zavedení flexibilní pracovní kultury a podpory rodičů na mateřské a rodičovské dovolené na Přírodovědecké fakultě MU“ v rámci Operačního programu Zaměstnanost Plus (OPZ+). Součástí této fáze je audit genderové rovnosti, který zahrnuje řízené individuální a skupinové rozhovory s našimi zaměstnanci a zaměstnankyněmi pod vedením auditorky.
V rámci re-auditu genderové rovnosti Přírodovědecké fakulty MU proběhla v květnu 2024 série šestnácti setkání, kterých se zúčastnilo téměř padesát zaměstnankyň a zaměstnanců fakulty. Rozhovory s expertkou a konzultantkou Kateřinou Kaňokovou se konaly v individuální i skupinové formě a zaměřily se na téma rovných příležitostí na fakultě.
Účastníci rozhovorů byli vybráni z anonymizovaného seznamu zaměstnanců tak, aby reprezentovali všechny hierarchické a odborné úrovně fakulty. Výběr probíhal v souladu s vládní metodikou Standard genderového auditu.
Součástí re-auditu je kromě kvalitativní analýzy formou rozhovorů i rozsáhlá kvantitativní analýza dat. Tato data se týkají stavu rovných příležitostí z pohledu genderu a umožní porovnat situaci s rokem 2021, kdy na fakultě v době kovidových omezení proběhl první audit genderové rovnosti.
Závěrečná zpráva z auditu a s ní spojená doporučení na opatření budou jedním z výstupů analytické fáze projektu OPZ+ s názvem "Zavedení flexibilní pracovní kultury a systému podpory rodičů na mateřské a rodičovské dovolené do pracovního prostředí Přírodovědecké fakulty MU". Projekt je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
Audit genderové rovnosti koordinuje fakultní oddělení HR Award. Přírodovědecká fakulta se rovněž aktivně zapojuje do tvorby univerzitního plánu genderové rovnosti (GEP) v rámci dedikované pracovní skupiny MU.
V rámci „Gender Equality Plan“ (GEP, Plánu genderové rovnosti MU) proběhlo školení zaměřené na problematiku genderových stereotypů.
HR Award tým SCI MUNI se podílí na přípravě personální strategie pro výzkumná centra tří partnerských institucí v rámci projektu Central European Platform for Plasma-enabled Surface Engineering (COLOSSE). Projekt propojuje Masarykovu univerzitu (centrum Ceplant), Západočeskou univerzitu v Plzni a Univerzitu Komenského v Bratislavě. Cílem vytvářené personální strategie je podpořit mezinárodní nábor, adaptaci a rozvoj výzkumníků, v souladu s Evropskou chartou a kodexem výzkumných pracovníků.