Proběhlo školení - Genderové stereotypy vůči ženám
V rámci „Gender Equality Plan“ (GEP, Plánu genderové rovnosti MU) proběhlo školení zaměřené na problematiku genderových stereotypů.
Začátkem května 2024 se se Specialistkou pro rozvoj a vzdělávání PřF MU, Mgr. Eliškou Sobotkovou, spojila vedoucí oddělení rozvoje osobnostních kompetencí, Mgr. Iva Lízalová. Centrum rozvoje kompetencí (CERPEK) kontaktovala zaměstnankyně Přírodovědecké fakulty MU s poptávkou po rozvojových aktivitách.
“Dobrý den, mé jméno je Marta a jsem postdoc pracovnice na Ústavu botaniky a zoologie... Měla bych velký zájem o individuální školení (v angličtině), zaměřující se na rozvoj osobnostních kompetencí.” I takto může vypadat poptávka po vzdělávání na Přírodovědecké fakultě MU.
Marta Gaia Sperandii – postdoc výzkumná pracovnice Ústavu botaniky a zoologie PřF MU, tou dobou pracovala na projektu: VegTrends, financovaný z programu Marie Skłodowska-Curie(MSCA) Actions.
Marta se s prosbou týkající se jejího vlastního rozvoje obrátila na CERPEK. Její motivací nebylo pouhé efektivní využití finančních prostředků projektu, ale jak sama říká také osobností rozvoj ”...vždy jsem se snažila o osobnostní i profesní růst a myslím si, že právě v oblasti výzkumu je to velice důležité. Jako výzkumná pracovnice na začátku kariéry vím, jak zásadní mohou být měkké dovednosti v souvislosti s orientací v akademickém světě. I proto jsem se rozhodla využít projektové prostředky, které jsou vyčleněné v kategorii "Research, Training & Networking" na podpor rozvoje svých osobnostních kompetencí.”
V úvodu celé akce hrály roli ovšem nejen finance a výše zmíněná motivace, ale i diskuse s vedením Ústavu botaniky a zoologie PřF MU, panem ředitelem prof. RNDr. Milanem Chytrým, Ph.D., který souhlasil s Martinou individuální vzdělávací podporou. Vše tedy proběhlo ukázkově, a přesně tak, jak stanovuje interní směrnice Vzdělávání a rozvoj zaměstnanců na PřF MU. Marta také doplňuje, že: “... po průzkumu webových stránek CERPEK a identifikaci svých vzdělávacích potřeb jsem se spojila s vedoucí oddělení osobnostních kompetencí na CERPEK, s Mgr. Ivou Lízalovou, a Specialistkou pro rozvoj a vzdělávání na PřF MU, pí. Mgr. Eliškou Sobotkovou. Krátce na to se v přátelském duchu uskutečnilo setkání, na kterém jsme probraly moje vzdělávací potřeby a vybraly nejlepší formu podpory.” V tomto případě se jednalo o individuální koučink.
Vzhledem k dobře nastavené spolupráci a propojení mezi CERPEK a PřF MU, běžela příprava odborné i organizačně-administrativní stránky jako na drátkách. Marta byla velice brzy propojena s koučkou a lektorkou Karolinou Koszalkou ze vzdělávací společnost Azteka, s kterou absolvovala první “ochutnávkové” sezení, aby zjistily svá vzájemná očekávání a to, zda si budou osobnostně vyhovovat. “Od začátku jednotlivých setkání jsem cítila silné intelektuální propojení... Z koučinku, který mi Karolína poskytovala, jsem byla absolutně nadšená. Nejen, že je skvělá koučka, ale je i úžasná jako osoba. Na její práci oceňuji zejména její holistický přístup a kombinaci nástrojů z různých oborů - od obchodního koučování až po efektivní práci s lidmi a psychosomatiku.“ Vzhledem k superlativům, jakými Marta koučku hodnotila je zřejmé, že se Ivě Lízalové podařilo vhodnou koučku najít. Tuto skutečnost i celkovou spolupráci proto Marta náležitě ocenila: “Spolupráce s Ivou a Eliškou byla výborná. Iva vybrala perfektně vyhovující koučku během necelého týdne, což umožnilo, aby celý proces probíhal bez jakýchkoli průtahů. Eliška pak nabízela průběžnou podporu po celou dobu koučovacích sezení a pravidelně kontrolovala, zda se věci vyvíjejí tak, jak mají.”
Koučovací setkání probíhala, jak osobně, tak i online. Samozřejmostí byl pak anglický jazyk, který Marta poptávala již na začátku a v kterém koučink probíhal. “Osobní schůzky s Karolínou proběhly pouze dvě, ale obě formy setkávání byly stejně tak účinné. Karolína mluví výborně anglicky, takže jazyk nebyl nikdy bariérou, vždy jsme se domluvily.”
Tato nová zkušenost obohatila všechny, kteří se na průběhu této vzdělávací aktivity podíleli. Příprava, bezproblémová organizace, realizace a následná evaluace ukázaly, že tento formát rozvoje může směle doplňovat vzdělávací nabídku CERPEK a že jej můžeme považovat za příklad dobré praxe, který jak CERPEK, tak i Přírodovědecká fakulta MU ráda nasdílí a v případě potřeby zodpoví případné dotazy.
Díky této cenné zkušenost můžeme v budoucnu podpořit v rozvoji další zájemce/kyně z řad postdoc výzkumných pracovníků/ic. Po vzoru Marty tak mohou díky svému projektu rozšířit nejen odborné znalosti výzkumného oboru, ale i své osobnostní schopnosti a kompetence.
V rámci „Gender Equality Plan“ (GEP, Plánu genderové rovnosti MU) proběhlo školení zaměřené na problematiku genderových stereotypů.
Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity uspořádala 25. září 2024 již tradiční akci na podporu a informovanost doktorandů – MUNI SCI PhD Day 2024. Součástí nabitého programu byla zdravá snídaně, úvod do doktorského studia a řada inspirativních prezentací o mobilitních programech, kariérním postupu i výhodách, které lze využívat během doktorského studia.