Seminář Experimentální biologie rostlin

Bi3331 Specializační seminář Experimentální biologie rostlin
Bi8434 Diplomový seminář Experimentální biologie rostlin
Bi0436 Diplomový seminář Experimentální biologie rostlin
Bi7434 Seminář z rostlinné fyziologie pro DSP

Organizátorkami a kontaktními osobami jsou doc. RNDr. Marie Kummerová, CSc. a Mgr. Hana Cempírková, Ph.D.
Cílem semináře je poskytnout studentům bakalářského, magisterského a doktorského studia experimentální biologie rostlin příležitost prezentovat své výsledky a teoretické znalosti. Součástí semináře jsou i přednášky pozvaných hostů.

Seminář probíhá v semestru jaro 2025 každý čtvrtek 14.00–15.50 v B11/335.

Program semináře (průběžně aktualizovaný a doplňovaný):

Datum

Přednášející, název a anotace prezentace

 27. 2.

Vikotr Nagy Vliv globální změny a adaptací na arbuskulární mykorrhizu u polních plodin

Arbuskulárne mykorízne huby spolunažívajú s koreňmi vyšších cievnatých rastlín približne pol miliardy rokov, počas ktorých prekonali nespočetné množstvo zmien klímy. Tieto huby majú rôznorodé efekty na vyššie cievnaté rastliny, ktoré môžu pomôcť poľnohospodárskym plodinám prekonať aktuálnu globálnu zmenu.

 

Magdaléna Hrubá: Mechanismy stimulace růstu zemědělských plodin produkty pyrolyzního zpracování odpadů

Prezentace zabývající se rozdíly v účincích dvou typů karbocharů na růst a fyziologické procesy kukuřice seté (Zea mays).

 6. 3.

Dominik Bleša: Orchideoidní mykorhizní houby a jejich role v symbiotických interakcích

Orchideoidní mykorhizní houby jsou nezbytnými partnery orchidejí, ale mají i další ekologické role, například jako endofyty v rostlinných ekosystémech. Interakce rostlin a hub zahrnují skupiny patogenů, mykorhizních hub nebo endofytů, tyto endofyty jsou díky různorodosti zajímavým zdrojem pro biotechnologické aplikace nejen v zemědělství.

 

Anna Honzová: Reakce nadzemní části popínavých rostlin na oporu a role kořenů v tomto procesu

Představení diplomové práce, která se zabývá reakcemi popínavých rostlin na oporu a také bude zkoumat hypotézu, že se kořeny popínavých rostlin mohou podílet na vyhledávání vhodné opory v okolí.

 

Eliška Gottwaldová: Vliv léčiv na anatomickou stavbu kořene

Cílem diplomové práce je sledovat vliv léčiv naproxenu, paracetamolu a jejich směsi na anatomii kořene jedno- a dvouděložné rostliny a porovnat případné změny. Prezentace se bude zabývat především seznámením s tématem, problematikou a metodikou práce.

 13.3.

Samuel Šiška: Charakterizace mutanta s více mutacemi v genech LOG pro biosyntézu cytokininů

Poslední krok biosyntézy cytokininů je katalyzovaný enzymy z rodiny LOG. Rostliny s více mutacemi v genech rodiny LOG mají pozměněný fenotyp a po aplikaci cytokininů tyto rostliny nezískají původní fenotyp. Pro porozumění tomuto jevu budou za pomoci mikroskopie, fenotypování, molekulárně biologických a dalších metod získány informace o těchto mutantních rostlinách a ze získaných výsledků budou vyvozeny příslušné závěry.

 

Veronika Jasinská: Buněčná suspenzní kultura jako nástroj k posouzení potenciální toxicity léčiv

Do nedávné doby podceňovanou skupinu organických environmentálních polutantů tvoří humánní a veterinární léčiva. Významný podíl připadá na nesteroidní protizánětlivé léky. Příjem xenobiotika a jeho distribuce a účinek v buňce, resp. v rostlině, záleží zejména na fyzikálně - chemických vlastnostech látky a interakci s buněčnými strukturami. Cílem diplomové práce bude posoudit interakce vybraných nesteroidních protizánětlivých léčiv a buněčné suspenze tabáku BY-2 a to na základě hodnocení vhodných parametrů (test viability, růstová křivka a další).

 20.3.

Ján Hamza: Mikropropagace aloisie citrónové (Aloysia citrodora)

Mikropropagácia je biotechnologická metóda umožňujúca rýchle množstvo geneticky identických rastlín v sterilných podmienkach. Má význam pri ochrane a zabezpečení kvality liečivých rastlín. Cieľom práce je optimalizácia mikropropagačného protokolu pre Aloisiu citrónovú (Aloysia citriodora) a posúdenie významu tejto metódy pri jej množení.

 

Vít Řezáč: Studium expansinů v mechu Physcomitrium patens

Expansiny jsou proteiny podílející se na rozvolňování buněčné stěny, čímž ovlivňují rychlost růstu a diferenciaci buněk. Pro studium expansinů v rostlinách lze využít mechy – jako evolučně stará skupina mohou být vhodným modelovým organismem pro další rostliny.

 27.3.

Tomasz Jurczyk: Immunostaining jader pylu A. thaliana

Immunostaining je metoda využívající specifické vazby protilátek na proteiny. Z tohoto důvodu lze immunostaining využít pro sledování změn regulace transkripce skrz asociaci proteinů s příslušnými boxy v genových promotorech.

 

Júlia Sedláková: Charakterizace evolučně mladých pohlavních chromozomů u rodu Rumex

Pohlavní chromozomy vznikají opakovaně u různých skupin organismů. Většina pohlavních chromozomů se ale nachází v pokročilém stadiu vývoje a neumožňuje studovat procesy spjaté se samým počátkem jejich evoluce. Proto je třeba vyhledávat modely s velmi mladými pohlavními chromozomy. Diplomová práce se bude zabývat charakterizací jednoho z nejmladších známých systémů pohlavních chromozomů u dvoudomých rostlin rodu Rumex. K popisu genetických, epigenetických a dalších procesů spjatých s časnými fázemi evoluce a diferenciace pohlavních chromozomů bude využito zejména metod cytogenetiky, molekulární biologie a genomiky.

 

Tereza Hýzlová: Manipulace terminálních rDNA z subtelomerické oblasti na pericentromerickou pomocí techniky CRISPR/Cas

Tato diplomová práce se zaměřuje na přenos terminálních nukleolárních organizačních oblastí (NOR, 35S rDNA) z subtelomerických pozic na pericentromerické oblasti chromozomů pomocí technologie CRISPR/Cas. Studované modelové rostlinné druhy jsou Arabidopsis thalianaCardamine hirsuta.

 3.4.

Klára Nováková: Antioxidační aktivita extraktů vybraných druhů lišejníků a jejich izolovaných biontů

Kooperace houby a řasy/sinice přináší lišejníkům spektrum možností, jež je samostatným biontům nedostupné. Práce se zabývá izolací biontů lišejníků a antioxidační aktivitě extraktů stélky a kultur izolovaných biontů.

 

Matěj Muchna: Vliv léčiv na rostliny hrachu setého (Pisum sativum) pěstovaného v in vitro podmínkách

Otestování vybraného léčiva na růst hrachu setého pěstovaného ve sterilní in vitro kultuře. Součástí práce bude i posouzení citlivosti metody ve srovnání s výsledky hydroponicky pěstovaných rostlin.

 10.4.

Pozvaný host

 

Eva Harudová: Sezónní změny fotosyntetické aktivity větví u vybraných druhů dřevin

Fotosyntetická aktivita stonků dřevin může záviset na řadě faktorů. V této prezentaci budou představeny souvislosti mezi fotosyntetickou aktivitou stonků a fenologií růstu, obsahem asimilačních pigmentů či anatomickou stavbou orgánu. Současně bude hodnocen vliv působení sucha na fotosyntetickou aktivitu stonků.

 17.4.

Klára Novotná: Studium strukturních reakcí dřevin na přítomnost vybraných druhů epifytických lišejníků

Lišajníky sú rozšírené organizmy na povrchu stromov. Štúdium anatomických zmien v kôre stromov vplyvom prítomnosti lišajníkov a optimalizácia metódy prípravy trvalých preparátov z heterogénnych vzoriek.

 

Samuel Paulini: Regenerace dálkového transportu v xylému a floému v důsledku štěpování

Zhrnutie súčasných poznatkov o regeneračných procesoch, ktoré prebiehajú po štepení. Dôsledky tohto procesu vplývajú na celé následné fungovanie rastliny. Počas štepenia sa prerušujú vodivé dráhy a schopnosť rastliny opätovne prepojiť xylém a floém je kľúčový faktor pre úspešné ujatie štepu.

 

Valentina Steinhauserová: Růst kořenů rostlin v prostředí kontaminovaném léčivy

Změny v růstu kořenů u rostlin hrachu setého pěstovaného pod vlivem paracetamolu, naproxenu a jejich směsí.

 24.4.

Terezie Pátková: Význam koordinace funkčních vlastností xylému a kůry pro odolnost dřevin z čeledi Růžovité (Rosaceae) vůči suchu

Prezentace se bude zaměřovat na vzájemnou funkční koordinaci mezi xylémem a kůrou. V prezentaci se primárne zaměřím na koordinaci funkčních vlastností, které ovlyvňují ztráty, příjem a skladování vody.

 

Dominik Šimko: Zmeny apoplastického pH u línii nadmerne exprimujúcich protónové púmpy, imunoznačenie

Zmeny pH apoplastu u semenáčikov A.thaliana nadmerne exprimujúcich protónové pumpy AHA2 a následne časť imunoznačenia potrebná pre pokročilejšiu lokalizáciu epanzínu 10.

 

Jakub Zdařil: Primární fotochemické procesy rostlin rostoucích v prostředí kontaminovaném léčivy

Změny v primárních procesech fotosyntézy u hrachu setého pěstovaného pod vlivem paracetamolu, naproxenu a jejich směsi.

 

Jiří Sekerák: Kryoresistence extremofilních lišejníků a vliv mrazu na funkci struktury fotosystému II

Práce bude zaměřena na stanovení druhově specifické kryoresistence u lišejníků z polárních oblastí Země, rovněž z alpínských ekosystémů nad horní hranicí lesa. Diplomová práce bude využívat několik biofyzikálních skupin metod. Cílem bude posouzení kritického bodu zmrznutí stélky lišejníků a vztahu takto zjištěné kryoresistence k inhibici primárních fotosyntetických procesů v PSII lišejníků.

 

 1.5.

Státní svátek

 8.5.

Státní svátek

 15.5.

Michaela Chlachulová

 22.5.

Zápočet (on-line)

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info