Pozvánka na obhajoby diplomových prací

Zveme vás na obhajobu diplomových prací a SZZ dne 9.2.2023

6. 2. 2023

Dne 9.2.2023 od 8:00 hod.
v UKB místnost B11/333.

se budou konat SZZ a obhajoby diplomových prací tří našich studentek. 

Následují stručné anotace obhajovaných diplomových prací:

Bc. Alžběta Floriánová

Název: Význam hormonální signalizace v časné reakci rostlin na změny dostupnosti dusíku

Rostliny musí rychle reagovat na mnoho stresových faktorů prostředí, to je možné díky celé řadě interních signalizačních mechanismů. Dostupnost dusíku (N) v přírodě často kolísá, nedostatek N je významný stresový faktor vedoucí k omezení výměny plynů rostliny s prostředím, a následně také ke zpomalení růstu. Reakce rostlin na omezení příjmu N je překvapivě rychlejší, než nedostatek N začne přímo omezovat tvorbu nové biomasy. Tato práce zkoumá časné signální mechanismy vedoucí k rychlé reakci rostliny na nedostatek N. Zejména je zaměřena na roli nitrátu jako signální molekuly a fytohormonů kyseliny abscisové (ABA) a cytokininů. Sledována je rychlost reakce při úplné N deficienci a při následném obnovení dostupnosti nitrátových iontů. V experimentech byly použity hydroponicky pěstované rostliny hrachu setého (Pisum sativum) a pro objasnění významu ABA byly využity mutantní rostliny hrachu wilty s omezenou syntézou ABA.

Bc. Kateřina Máčková

Název: Důsledky supra-optimální dostupnosti nitrátových iontů pro reakci rostlin na abiotický stress

Optimální dostupnost vody a minerálních živin jsou velmi důležitými faktory pro růst a vývoj rostlin. Díky globálním změnám klimatu a rostoucí populaci je nutné maximalizovat produkci potravin, k čemuž dochází i prostřednictvím aplikace dusíkatých hnojiv. Snaha o zvýšení produkce může vést i k aplikaci dávek hnojiv, které již nejsou pro rostliny efektivně využitelné. Cílem této práce je zjistit, jak rostliny reagují na supraoptimální koncentrace nitrátových iontů při dostatečné i nedostatečné dostupnosti vody. Experiment byl proveden na čtyřech různých zemědělsky významných plodinách, a to na brukvi řepce (Brassica napus), okurce seté (Cucumis sativus), ředkvi seté (Raphanus sativus) a slunečnici roční (Helianthus annuus) ve snaze srovnat rostliny lišící se ve schopnosti přijímat a využívat nitrátové ionty.

Bc. Kamila Pokorná

Název: Důsledky mechanického poškození kůry pro rozvoj embolie v xylému dřevin

Selhání dálkového transportu vody v xylému (dřevě) v důsledku enormního šíření embolie je jednou z hlavních příčin odumírání dřevin během sucha. Kůra se podílí na řadě mechanismů, které pomáhají selhání transportu v xylému předcházet nebo jej omezovat. Je tak pravděpodobné, že poškození kůry může představovat podstatné riziko pro transport v xylému a přežití dřevin během období sucha. Kamila Pokorná se ve své diplomové práci zabývala důsledky mechanického poškození kůry pro rozvoj embolie v xylému dvou druhů dřevin (Acer platanoides, Prunus avium). Výsledky práce mimo jiné ukazují, že odstranění kůry z části terminálních větví překvapivě nevede k významným ztrátám transportní kapacity xylému ani po několikadenní expozici stromů výparným podmínkám a z hlediska transportu v xylému tak nepředstavuje pro oba zvolené druhy v krátkodobém časovém horizontu bezprostřední omezení.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info