Chov evropských suchozemských želv
Lubomír Tichý

Obsah stránek

 

 

 

 

 

 

   Úvodní kapitola
   Evropské druhy
   Chov
   Odchov mláďat
   Ochrana a CITES
   Moje chovná zvířata


   Články o chovu želv

 


   

Želva a UV záření

Želvy vyžadují co možná nejvíce slunečních paprsků, a především těch ultrafialových, kterých se doma za oknem nedostává. Proto jakmile se trochu oteplí a teploty přes den stoupnou ke 20°C (a pak po celé léto) by vaši svěřenci měli strávit co nejvíce času pod širým nebem ve venkovním výběhu. I když želvy žijí v teplejších oblastech než leží Česká republika, naše léto jim nedělá problémy. Naopak - želvy se pod širým nebem cítí mnohem lépe než doma v teráriu. 
Dostatek Slunce však neznamená, že je v zimě za oknem v teráriu z dobré vůle upečeme za živa. Pokud se želva nemá kam schovat, hrozí v malém prostoru akutní nebezpečí přehřátí a jejího uhynutí. Naopak pokud máte možnost třeba na chalupě zřídit pro ni venkovní výběh s přístřeškem, dožije se vaše želva pravděpodobně požehnaného věku a bude vypadat podobně krásně, jako želvy z volné přírody.


Líhnutí mláděte želvy žlutohnědé (Testudo graeca)

Zimování želv není bezpodmínečně nutné. Zejména mláďata lze chovat přes zimu v teráriu, ale je třeba jim poskytnout alespoň minimum UV záření (speciální lampou) a dostatek stravy s vitamíny A a D3

 


 

Základní informace

Kuchařka pro zařízení terária

Nevíte si rady, jak zařídit terárium pro mládě suchozemské želvy? Nepodlehněte nabídkám různých zverimexů, které nabízejí nevyhovující ubytování, a postavte si terárium sami.

Správná strava suchozemských želv a mláďat

Jak správně krmit suchozemské želvy se dozvíte v této sekci. Největší potíže dělá shánění pestré a přitom vyvážené potravy v zimním období, ale i tehdy lze krmit želvu převážně zelenou, nutličně chudou potravou. Jedině tak vám totiž bude nejlépe prosperovat.

Pití suchozemských želv

Nevím, jestli si mohu dovolit nedoporučit ve výběhu misku s vodou, ale raději umístit vlhký až mokrý kout blízko lampy (tak, aby byl každý den prohřívaný). Rozhodně by želva měla mít přístup alespoň dva- až třikrát týdně k vodě v podobě koupání. Pokud častěji a déle v těchto okamžicích pije, je něco v nepořádku. Více o tom zde

<<<Zpět   Vpřed>>>