Fíkus

Druhy rodu fíkus neboli fíkovník z čeledi morušovníkovitých rostou v tropech celého světa. Jednotlivé druhy se od sebe mohou vzhledově hodně lišit. Jejich společným znakem je střídavé postavení listů na stoncích vyrůstajících z kmínku. Fíkus binnendijkův (Ficus binnendijkii) se vyznačuje úzkými dlouhými listy. Naopak fíkovník lyrovitý (Ficus lyrata) má kožovité listy rozšiřující se od řapíku směrem vzhůru, kde vykrojením u vrcholu vznikají dva laloky. Ficus retusa se snadno zaměňuje s fíkovníkem malolistým (Ficus benjamina), který má ale ostřeji tvarované listy. U jeho kultivaru Hawai nalézáme zajímavé lístky s okraji zbarvenými do bíla až žluta. Jedním z popínavých druhů je fíkus nízký (Ficus pumila) obrůstající drobnými lístečky do velikosti 2 cm. Dříve byl velmi běžným pokojovým druhem fíkovník pryžodárný (Ficus elastica) s kožovitými listy, na rubu matnými a na líci lesklými. Tyto listy jsou při rašení svinuty a kryty červenými palisty. Za zmínku stojí i jeho kultivary, jako například Robusta se zakulacenými listy nebo Abidjan se spodní stranou listů zbarvenou do červena. Jako tropické rostliny jsou výše jmenované fíkusy vhodné pro pěstování v bytech, protože celoročně jim vyhovují teploty nad 20 °C. Stavíme je na světlá místa bez přímého slunečního záření s vyšší vlhkostí. Tu zvyšujeme pomocí rozprašovače s dešťovou vodou.

Zaléváme mírně, a to zvláště v zimních měsících. U fíkusu nízkého hlídáme kořeny, aby nevyschly. Květináče by neměly být příliš velké, přesazujeme jen asi jednou za dva roky. Používáme vzdušnější humózní substrát, třeba i směs zeminy s rašelinou a pískem. Množíme pomocí stonkových řízků zakořeněných v písku. Běžnými škůdci jsou červci nebo svilušky. Časté opadávání listů bývá způsobováno nedostatkem světla či silným průvanem. K nepřirozenému žloutnutí dochází při vysoké vlhkosti.

Fíkovník pravý (Ficus carica), poskytující jedlé fíky, je to rostlina subtropická, která se pro pěstování v bytech nehodí. U nás se může pěstovat se zimním krytem venku nebo ji na zimu přenášíme do studeného skleníku.