Chov evropských suchozemských želv
Lubomír Tichý

Obsah stránek

Úvodní kapitola
Evropské druhy
Chov
Odchov mláďat
Ochrana a CITES
Moje chovná zvířata


Články o chovu želv

 

   

Správná strava suchozemských želv a mláďat (1/5)   >>>

Základní podmínkou správné výživy mediteránních suchozemských želv je především pestrost stravy. Ve volné přírodě dospělí jedinci téměř denně procházejí své teritorium o rozloze až několik hektarů (zejména samci) a vybírají si vhodnou a pestrou stravu sami. Nikdy nesnědí velké množství jediného druhu – již jen proto, že drtivá většina divokých rostlin není ani z pohledu zvířete tak chutná jako obyčejné jablko, rajče nebo hlávkový salát. Někdy želvy samy dobrovolně konzumují i rostliny alespoň pro člověka jedovaté, ale obvykle se tak děje v takovém množství, které jim nezpůsobuje problémy. Dokonce tak možná činí záměrně z důvodu trávení, podpory imunitního systému nebo ochrany proti střevním parazitům podobně, jako my používáme léčivé rostliny.

 

Želvy jsou v potravě velmi konzervativní – dlouho si na změnu jídelníčku zvykají a často a rády se vracejí ke svým dříve oblíbeným pochoutkám. Ve skupině sestavené z želv příchozích od jiných majitelů se projevuje značná heterogenita v oblibě různých druhů potravy. Zatímco jedna želva dokáže doslova přiběhnout na jakékoliv červené jídlo, jiná dává přednost brukvovitým rostlinám a jiná zase nesnáší bílkovinnou potravu. Pouze jedinci v chovné skupině po dlouhou dobu držení společně mají obvykle podobné stavovací návyky.

Úvodní kapitola

Chcete začít chovat suchozemskou želvu?

Rozhodnutí pořídit si malou želvu bývá obvykle spontánní. Máte skutečně představu, co vás čeká?

Kuchařka pro zařízení terária

Nevíte si rady, jak zařídit terárium pro mládě suchozemské želvy? Nepodlehněte nabídkám různých zverimexů a postavte si terárium sami.

Správná strava suchozemských želv a mláďat

Jak správně krmit suchozemské želvy se dozvíte v této sekci. Největší potíže dělá shánění pestré a přitom vyvážené potravy v zimním období, ale i tehdy lze krmit želvu převážně zelenou, nutličně chudou potravou. Jedině tak vám totiž bude nejlépe prosperovat.

Pití suchozemských želv

Želva by měla mít přístup alespoň dva- až třikrát týdně k vodě v podobě koupání. Pokud častěji a déle v těchto okamžicích pije, je něco v nepořádku.

<<<Zpět  1 2 3 4 5  Vpřed>>>