ZAPOJENÍ DO VÝZKUMNÝCH PROJEKTŮ
1992 -1993: Změny struktury a funkce travních ekosystémů na odlesněných stanovištích. (grantový projekt GA ČR, odpovědný řešitel prof. J. Gloser).
Testoval jsem toleranci dvou druhů k podmínkám zastínění metodami růstové analýzy a měřením rychlosti fotosyntézy a respirace. Pro srovnání schopnosti aklimace k zastínění jsem použil také výpočet uhlíkové bilance pokusných rostlin.
1993 - l994: Efficiency of the respiratory processes in roots of wild grasses with inherently different relative growth rate. (projekt University of Utrecht, vedoucí prof. H. Lambers)
Mým úkolem bylo zjistit nejvhodnější koncentraci specifických inhibitorů respirace a s jejich pomocí pak určit podíl jednotlivých respiračních cest na celkové rychlosti respirace kořenů u několika druhů trav. Pomocí dalších metod jsem se také snažil odhadnout, s jakou účinností probíhá u sledovaných rostlin oxidativní fosforylace. Při práci na tomto projektu jsem podrobněji prostudoval problematiku respirace u rostlin a její vliv na uhlíkovou bilanci rostlin Hlavní používanou metodou bylo měření respirace kořenů pomocí Clarkova čidla.
1994 –1996: Ekofyziologické aspekty obnovy lesa v silně acidifikovaném prostředí. (grantový projekt GA ČR, odpovědný řešitel prof. J. Gloser)
V tomto projektu bylo mým úkolem bylo zjistit, jak výrazně může nízké pH a amonná forma dusíku v substrátu ovlivnit rychlost příjmu basických kationtů rostlinami. Dále jsem se zabýval otázkou, jestli různá citlivost dřevin a trav k nepříznivým podmínkám kyselých půd může být příčinou kompetiční úspěšnosti travních druhů v těchto podmínkách.
1996-1997: Effects of atmospheric CO2 increase on carbon fluxes in grassland ecosystems. (projekt č. 619 programu COST Evropských společenství, vedoucí prof. J. Nösberger.)
V tomto případě byla moje experimentální práce zaměřena na sledování rovnováhy mezi uhlíkovým a dusíkovým metabolismem trav v podmínkách zvýšeného CO2 a způsoby ovlivnění této rovnováhy různou formou dusíku v substrátu. Tato stáž mi umožnila hlouběji proniknout do problematiky výživy rostlin v podmínkách měnícího se prostředí a také navázat cenné kontakty pro možnou budoucí spolupráci se švýcarskými kolegy.
1998-2001: Úloha dusíkatých zásobních látek v řízení růstových procesů třtiny křovištní (Calamagrostis epigejos). (postdoktorandský grantový projekt GAČR)
Hlavním cílem bylo zjistit sezónní dynamiku dusíkatých látek, místa
jejich hromadění a jejich vliv na obrůstání rostlin po přezimování i po defoliaci.
Byl také zkoumán vliv dostupnosti dusíku v substrátu na velikost, distribuci a
využití zásob dusíku v rostlině.