Cytoplazmatické proudění

Teoretický souhrn

Protoplast rostlinné buňky není statický, naopak v metabolicky aktivní živé buňce, zejména pokud má větší rozměry, dochází k jevu označovanému jako cytoplazmatické proudění neboli cyklóza. Ačkoli tento název implikuje, že často velmi výrazný a optickým mikroskopem pozorovatelný pohyb organel je v rostlinných buňkách způsoben jejich "strháváním" proudící cytoplazmou, ve skutečnosti je tomu často přesně naopak. Organely, např. chloroplasty nebo jiné typy plastidů, jsou navázány myosinem na aktinová vlákna cytoskleletu, tento aktin-myosinový komplex umožnuje jejich pohyb.

Praktická část

Lístek vodního moru kanadského (Elodea canadensis) namontujeme jako dočasný preparát do vody. Osvětlíme jej co nejintenzivnějším světlem a po několika minutách pozorujeme pohyb chloroplastů. Pohyb plastidů je možné pozorovat rovněž v trichomech na bázi nitek v květech tradeskancie (Tradescnatia sp.).

 

 

Pohyb chloroplastů v chlorenchymatických buňkách vodního moru kanadského (Elodea canadensis) a leukoplastů v trichomech na bázi nitek v tyčinkách tradeskancie (Tradescantia sp.).