Pokyny pro tvorbu souboru úvazky katedry a tvorbu rozvrhových lístků

 

Úprava rozvrhových lístků

pro psaní lístku užijte pouze dodané barevné papíry pro ofsetový tisk. Lístek má délku 45 mm a výšku 15 mm pro jednu vyučovací hodinu. Rozvrhový lístek pro  přednášku, seminář a cvičení nemůže být delší než pro 3 vyučovací hodiny.

 V levém horním rohu (nejméně 7 mm od levého okraje lístku) je symbol (příp. symboly) studijních celků, pro něž je výuka určena. Symboly se uvádí v tomto pořadí: nejprve číselné symboly ve vzestupném uspořádání, poté písmenné symboly odborného magisterského studia, popřípadě obecného bakalářského studia (viz příloha symboly studijních skupin) v abecedním uspořádání  a nakonec symboly  profesního  bakalářského studia v abecedním uspořádání. Symbol all, NELZE UŽÍVAT. 

V pravém horním rohu je uvedeno jméno vyučujícího (bez titulů).

Uprostřed lístku je uveden název přednášky. Semináře, cvičení a pod. se uvádějí se zkratkou Sem., Cv. a pod.

V pravém dolním rohu je umístěn  kód rozvrhového lístku, který slouží pro počítačové zpracování rozvrhu.

Mají-li předmět zaregistrovaný ojedinělí studenti ze studijních skupin, které nejsou na rozvrhovém lístku uvedeny, označí se to nalepením bílého nebo žlutého kruhového terčíku do levé poloviny lístku.

Pokud se výuka koná v posluchárně, která není uvedena na centrálním rozvrhu (např. Kounicův sál, FF18, VUT3-6), uvede se informace o posluchárně v levé dolní polovině lístku. Pokud tento údaj není předem katedrovému rozvrháři znám, doplní ho na rozvrhový lístek sekční rozvrhář v průběhu tvorby rozvrhu.

Lícovou stranu lístku vyplňte psacím strojem nebo užitím tiskárny počítače. Text musí  být dobře čitelný, bez překlepů. Pro tisk rozvrhových lístků doporučujeme využít zdrojový soubor úvazků katedry.

Na rub lístku napište tužkou  předpokládaný počet studentů ve výuce.  Počet registrovaných studentů najdete na internetové adrese http://is.muni.cz/zapis/statistika.pl  Na rub lístku je také  možné uvést další požadavky na dobu konání, posluchárnu a pod.

Pro postgraduální studium jsou zavedeny symboly PGB,...,PGZ.

 

Označování ročníků studia

Pro účely rozvrhu se budou ročníky studia označovat takto:

1. až 3. ročník bakalářských studijních programů jako 1. až 3. ročník. Použijí se tyto barvy lístečků:

   1.rok studia … bílá                               2.rok studia  … žlutá                          3.rok studia … růžová 

1. až 3. ročník nových magisterských studijních programů jako 4. až 6. ročník.Použijí se tyto barvy lístečků:

   4.rok studia … modrá                           5.rok studia  … červená                     6.rok studia … zelená

PGS a akce  mimo výuku  hnědá.

U starých pětiletých magisterských programů zůstává vše beze změny označují se 1. až 5. ročník s příslušnými barvami. Roky studia odpovídají doporučeným studijním plánům. Šestý ročník studia se rozvrhově nepodporuje.

 

Dělení studijních skupin na části

Při dělení studijní skupiny na více skupin pro výuku se za symbol stud.skupiny napíše pomlčka (bez mezery) a za ní bez mezery jedno písmeno (číslice) z uvedené tabulky, které udává na kolik dílů se skupina dělí a o který díl jde.

Počet částí, na které se

 skupina dělí

2

3

4

5

6

7

Písmena (číslice) použitá pro

jednotlivé části

m,n

X,y,z

p,q,r,s

a,b,c,d,e

g,h,i,j,k,l

1,2,3,4,5,6,7

 

Vícebarevné lístky

Pro výukové skupiny složené ze studentů více roků studia se použije vícebarevný lístek. Barevné pruhy musí být stejně široké a musí být po celé délce lístku. Při tisku užitím zdrojového souboru úvazků šířka pruhů viz Kódy.  Symboly příslušných studijních skupin musí být uvedeny v každém barevném pruhu.  Barevné pruhy musí být řazeny tak, že nejnižšímu roku studia  odpovídá horní pruh,nejvyššímu dolní pruh.

 

 

KÓDY ROZVRHOVÝCH LÍSTKů

 

 

Každý rozvrhový lístek bude v pravém dolním rohu obsahovat čtyřmístný kód (dále jen kód lístku). První znak označuje sekci a je přidělen fakultním rozvrhářem takto: B - sekce biologie, C - sekce chemie, F - sekce fyziky, M - sekce matematiky, Z - sekce věd o Zemi, J - oddělení jazyků,  O – ostatní zařazované fakultním rozvrhářem (pedagogika, filozofie, psychologie, obecná didaktika, muzeologie,…). Druhý znak rozlišuje katedry v rámci sekce a přidělují ho příslušní sekční rozvrháři. Může to být malé písmeno. Poslední dva znaky tvoří dvojciferné číslo (01,...,99) a přidělují je katedroví rozvrháři jednotlivým rozvrhovým lístkům své katedry.

 

 

ZDROJOVÝ SOUBOR ÚVAZKŮ KATEDRY

 

Zdrojový soubor od katedrových rozvrhářů musí mít ASCII formát - tj. bez kontrolních znaků přidaných editorem s kódováním češtiny jaké používají windows (windows 1250). Kromě výuky je třeba do zdrojového souboru uvést i všechny akce, které se konají v posluchárnách (např. příprava pokusů, vědecký seminář, schůze Jednoty atd.) Všechny poznámky v souboru musí být uvedeny znakem "%" na začátku řádku. Na začátku souboru musí být poznámka  o kódování češtiny, popřípadě výjimečně název použitého textového editoru (systému).Před prvním blokem dat nesmí být volný řádek! Ve zdrojovém souboru úvazků katedry se nesmí vyskytovat znak lomítko "/" ani znak zpětné lomítko "\" VYJMA MÍST KDE JE TO VÝSLOVNĚ UVEDENO!!

Příklad:

% Kamenických nebo

% PCLatin 2

 

Formát rozvrhových dat

 

1.řádek: seznam vyučujících se zkratkou jména (příjmení a zkratka jména jsou odděleny podtržítkem "_", za zkratkou jména nesmí být tečka, jednotliví vyučující jsou odděleni čárkami (před čárkou ani za čárkou nesmí být mezera), pokud se vyučující neuvádí, napište "0" (číslice nula). Při stanovení zkratky jména je třeba dát pozor na vyučující stejného příjmení se stejným počátečním písmenem jména (lze najít v informačním systému MU), např. Miroslav Bartušek (KAM) bude uveden jako Bartušek_Mir a Miloš Bartušek z KACh bude uveden jako Bartušek_M . Takových případů není mnoho, ale situaci mohou ovlivnit ještě externisté a postgraduální studenti. Je nutné, aby příjmení se zkratkou jména bylo přiřazeno každému vyučujícímu jednoznačně i při odstranění háčků a čárek. Např. "Ráček_J" a "Racek_J" jsou pro počítač v jisté fázi zpracování dat identické řetězce a je proto nutné již ve zdrojovém souboru dat tyto vyučují- odlišit např. takto: "Ráček_J" , "Racek_Ji" Pokud se ve jméně vyskytuje písmeno " ö " , je nutno užít transkripci " oe " .

2.řádek: název předmětu tak, jak bude uveden na rozvrhovém lístku. Názvy předmětů zkracujte tak, aby nepřesáhly délku okénka v natištěném rozvrhu (šestihodinové praktikum může mít dlouhý název, hodinové cvičení musí mít krátký název, např. hodinové Cvičení z teorie gra- je třeba uvést zkráceně jako Cv. z t. gr. ). U přednášek je zbytečné explicitně uvádět, že se jedná o přednášku (např. název Diferenciální rovnice - přednáška je zbytečně dlouhý, uvede se pou-ze Diferenciální rovnice).

3.řádek: rok studia;seznam studijních skupin

Seznam studijních skupin musí být uspořádaný podle stejných pravidel jako na rozvrhových lístcích, jednotlivé symboly studijních skupin jsou odděleny čárkami (pokud jde předmět pro více roků studia, uveďte pro každý rok studia samostatný řádek), akce mimo výuku jsou označeny rokem  studia "0" a studijní skupinou "0" tj. "0;0" . Výuka v doktorandském studiu je označena rokem studia "0" a jednou ze studijních skupin PGM,...,PGZ (viz. seznam studijních skupin), t.j. např. "0;PGF" . Semináře kateder jsou označeny rokem studia "0" a studijní skupinou podle sekce (SB - sekce biologie, SC - sekce chemie, SF - sekce fyziky, SM -sekce matematiky, SG - sekce věd o Zemi-geologie, SZ - sekce věd o Zemi-geografie).Například seminář katedry mikrobiologie bude mít třetí řádek zdrojového souboru "0;SB" .

Pokud se některé studijní obory od třetího nebo od čtvrtého roku studia štěpí na specializace, musí být od příslušného roku studia výše i pro společnou výuku uvedeny symboly všech specializací. (Např. obor Bo - obecná biologie se od třetího roku studia dělí na specializace Bb,Br,Bz. Ve zdrojovém souboru úvazků a na rozvrhovém lístku pro všechny posluchače obecné biologie třetího či vyšších roků studia je nutno uvést symboly Bb,Br,Bz .)

následující řádek: počet hodin

další řádek: kód lístku 

předposlední řádek: kód předmětu z katalogu předmětů na ISu následovaný, je-li předmět členěn na seminární skupiny, znakem lomítko „/“ za kterým je uveden kód seminární skupiny v ISu . Má-li jeden předmět více kódů (seminárních skupin), uvedou se všechny kódy oddělené čárkami bez mezer. Pokud nejde o výuku, uvede se 0 (nula). U předmětů, které jsou z jiných fakult, se před kód předmětu napíše číslo fakulty následované znakem dvojtečka „:“ Čísla fakult jsou následující:

1411 Lékařská fakulta                  1421 Filozofická fakulta             1422 Právnická fakulta 

1423 Fakulta sociálních studií        1431 Přírodovědecká fakulta      1433 Fakulta informatiky

1441 Pedagogická fakulta 1451 Fakulta sportovních studií   1456 Ekonomicko-správní fakulta

1490 Celouniverzitní studia                 

Příklad: F1040/01 – předmět F1040 seminární skupina 01 na naší fakultě. F1050 – předmět, který není členěn na  seminární skupiny na naší fakultě. 1411:BPA102/11 – předmět BPA102 seminární skupina 11 fakulta Lékařská.

poslední řádek: P v případě, že se jedná o přednášku , C jde-li o cvičení, S jde-li o seminář, 0 (nula) v ostatních případech

volný řádek

 

Každému rozvrhovému lístku odpovídá jeden blok dat.Před prvním blokem dat nesmí být volný řádek!

 

 

Příklad 1.

 

 3 hodiny "Cvičení z lineární algebry I" pro pro 1. rok studia odborné matematiky (jedna polovina skupiny), vyučující Jan Paseka (číslo ve studijním katalogu M1110). Cvičení je děleno na 2 seminární skupiny M-m a M-n

 rozvrhový lístek:

  barva podkladu bílá

 

 M-m                                                                             Paseka_J

            Cv. z lineární algebry I  

                                                                                        Mg12       

 

blok dat ve zdrojovém souboru:

Paseka_J

Cv. z lineární algebry I

1;M-m

3

Mg12

M1110/01

C

 

 M-n                                                                                   Paseka_J

            Cv. z lineární algebry I  

                                                                                             Mg12       

 

blok dat ve zdrojovém souboru:

Paseka_J

Cv. z lineární algebry I

1;M-n

3

Mg13

M1110/02

C

 

Příklad 2.

 

 2 hodiny "Didaktický seminář" pro 5. rok studia M-F, F-Ch, F-Vt

 vyučující Aleš Lacina a Jan Novotný (číslo ve studijním katalogu F9481)

 rozvrhový lístek:

barva podkladu červená    

 

 1,6,7                                   Lacina_A,Novotný_J

                    Didaktický seminář                       

                                                                   Fo05

 

blok dat ve zdrojovém souboru:

Lacina_A,Novotný_J

Didaktický seminář 

5;1,6,7

2

Fo05

F9481

S

 

Příklad 3. 

2 hodiny Seminář katedry fyzikální chemie (číslo ve studijním katalogu  není, nejde o výuku)

rozvrhový lístek:

  barva podkladu hnědá

 

SC

                  Seminář KFCh       

                                                                   Cf39

                        

blok dat ve zdrojovém souboru:

 0

Semináč KFCh

0;SC

2

Cf39

0

0

 

Příklad 4. 

 

2 hodiny přednášky "Funkcionální rovnice" pro 4.rok studia odborné matematiky  a pro doktorandské studium matematiky, přednášející František Neuman (číslo ve studjním katalogu M7890)

 

rozvrhový lístek:

  barva podkladu horní části lísku modrá, dolní části lístku hnědá

 

M                                                    Neuman_F

      Funkcionální rovice

PGM                                                      Mm35

 

 

blok ve zdrojovém souboru dat:

Neuman_F

Funkcionální rovnice                  

4;M

0;PGM

2

Mm35

M7890

P

 

 

Příklad 5.

 

4 hodiny přednášky rozdělené na dvě části (2 hod. + 2 hod.) "Kmity,vlny,optika" pro 2. rok studia F a 3. rok studia M-F, F-Ch, F-Vt, přednášející Václav Holý (číslo ve studijním katalogu F1030)rozvrhové lístky:

barva podkladu horní části lísku žlutá, dolní části lístku růžová      

 

F                                                     Holý_V

       Kmity, vlny, optika

1,6,7                                                  Fp11

 

 

F                                                  Holý_V

       Kmity, vlny, optika

1,6,7                                                      Fp12

 

bloky dat ve zdrojovém souboru:

Holý_V

Kmity, vlny, optika

2;F

3;1,6,7

2

Fp11

F1030

P

 

Holý_V

Kmity, vlny, optika 

2;F

3;1,6,7

2

Fp12

F1030

P

 

Příklad 6. 

2 hodiny seminář s ČGÚ , pořádaný sekcí věd o Zemi – geologie (číslo ve studijním katalogu  není, nejde o výuku)

rozvrhový lístek:

 barva podkladu hnědá

 

SG

           Seminář s Č

                                                         Zg91

 

 

  blok dat ve zdrojovém souboru:

 

0

Semináč s ČGÚ

0;SG

2

Zg91

0

0

 

 

 

 

Příklad 7. 

1 hodina příprava pokusů v některé z fyzikálních poslucháren (číslo ve studijním katalogu není, nejde o výuku)

rozvrhový lístek:

  barva podkladu hnědá

 

 

  

Příprava pokusů

                                        Fp62

                           

              

 blok dat ve zdrojovém souboru:

0

Příprava pokusů 

0;0

1

Fp62

0

0

 

 

 

 

TISK ROZVRHOVÝCH LÍSTKů

Pro tisk rozvrhových lístků použijte aplikaci na adrese http://www.sci.muni.cz/php/rozvrh/listky. Vytvoříte pomocí ní barevný pdf soubor, který vytisknete na barevné tiskárně.  

 

TISK ROZVRHů UČITELů, POSLUCHÁREN A STUDIJNÍCH SKUPIN

 

Všechny tyto rozvrhy jsou přístupné na Internetu, adresa

 

http://www.sci.muni.cz/cgi-bin/rozvrh/rozvrh.cgi

 

Pokud jste na Internetu na adrese

 

http://www.sci.muni.cz

 

stačí volit nejprve Studium a poté Rozvrh .

 

Zde je možno rozvrhy prohlédnout v textové formě (volbou text v pravé dolní části obrazovky a poté Výpis v levé dolní části obrazovky) nebo volbou PDF či Postscript či Dvi vytvořit tiskové soubory.