Masaryk University in Brno

BIODIVERSITY Research Group

Referee reports 1999 (in Czech)

 

Faculty of Sciences

cara.gif (807 bytes)
 
 Doc. RNDr.
 Z. Laštůvka,
 CSc. 
 

Oponentský posudek výroční zprávy Výzkumného záměru Masarykovy univerzity

CEZ: MSM 143100010

“Časoprostorová dynamika biodiverzity v ekosystémech střední Evropy, stav prací za rok 2000”

Zprávu předkládá: Prof. RNDr. Jaromír Vaňhara, CSc., vedoucí řešitel VZ

Předložená zpráva má 29 stran a poskytuje velmi ucelený přehled o průběhu prací na výzkumném záměru a o dosažených výsledcích. V úvodní pasáži je zdůvodněn multidisciplinární charakter a celková koncepce tohoto výzkumného záměru. I když jeho řešení již probíhá dva roky a vytvořily se funkční výzkumné kolektivy, lze i s odstupem konstatovat vhodnost, promyšlenost a sladění celého projektu. Kladně hodnotím komplexní pojetí řešené problematiky, snahu o využití obrovského odborného i materiálně-technického potenciálu sdružených pracovišť, což opačně dává šanci zapojení všem pracovníkům. Význam řešených úkolů a podpora ze strany vedení fakulty je zřejmá ze zřízení dočasného pracoviště “Pracovní skupina BIODIVERZITA”, které se člení na 6 oddělení a sdružuje pracovníky tří biologických kateder.

Výzkumný projekt se zabývá řešením problémů v oblasti systematiky rostlin, geobotaniky, systematiky a ekologie bezobratlých, hydrobiologie, drobných savců a parazitů obratlovců. Konkrétní témata řešená jednotlivými okruhy specialistů jsou volena v návaznosti na výzkumnou tradici pracoviště, dříve probíhající výzkumy a grantové projekty, vždy v souladu s novými potřebami a trendy daného oboru. Dílčí výzkumné týmy jsou na vysoké odborné úrovni, pracovníci si průběžně zvyšují svoji odbornou kvalifikaci. Řada problémů je řešena ve spolupráci s jinými, domácími i zahraničními pracovišti nebo jsou podle potřeby přizváni jednotliví spolupracovníci odjinud. Celkem se na řešení úkolů výzkumného záměru podílelo 36 pracovníků, z toho 22 akademických a 10 neakademických. Do výzkumných aktivit se významně zapojili i postgraduální studenti.

Prostorové a materiálně-technické možnosti dílčích pracovišť jsou do určité míry rozdílné. Zvláště prostorové podmínky některých pracovišť jsou zcela nedostatečné. Přístrojové a laboratorní vybavení je většinou na solidní úrovni a dostačující na splnění stanovených cílů. Přesto se všechna pracoviště snaží o průběžné doplňování a modernizaci. Za vysoce pozitivní považuji vybavení několika pracovišť kvalitní optikou firmy Olympus včetně doplňujících komponentů s možností počítačového zpracování a vyhodnocení získaných dat. Pracoviště parazitologie s několika špičkovými přístroji je referenční laboratoří firmy Olympus pro Českou republiku. Finančních prostředků výzkumného záměru bylo využito i na další doplňování scházejících přístrojů, na dovybavení laboratoří, modernizaci výpočetní techniky, na další speciální optiku, detektory ultrazvuku, digitální videokameru apod.

Výroční zpráva předkládá stručný výčet dosažených výsledků, možno zmínit např. nové taxonomické a floristické poznatky o druzích rodů Achillea, Eleocharis a Pilosella, inventarizace makromycetů, lišejníků, mechorostů a cévnatých rostlin v oblasti soutoku Moravy a Dyje, inventarizační fytocenologické studie různých oblastí, časové změny diverzity vegetace, rozsáhlý prodromus bezobratlých Biosférické rezervace “Pálava”, množství nových poznatků z taxonomie a faunistiky dvoukřídlých, prohloubení poznatků o některých druzích opylovačů, nové faunistické poznatky o vymírajících druzích korýšů, nárůst faunistických údajů o jepicích, pošvatkách a chrostících, řada nových pozorování z etologie a ekologie netopýrů, včetně odlišení nového druhu pro naše území, ekologické hodnocení cenóz drobných savců v různých ekosystémech, pokračující nárůst poznatků z taxonomie a ekologie monogeneí a dalších parazitů zejména vodních obratlovců, nové informace o vztazích mezi hematofágními členovci a savci zejména ve vztahu k původci Lymeské borreliózy.

Plnění stanovených cílů výzkumného záměru jako celku i dílčích úkolů lze nejsnáze posoudit z počtu a kvality publikací. V plánu na rok 2000 bylo publikovat 36 příspěvků v časopisech, 3 monografie a 2 instalace WWW. Skutečně bylo za rok 2000 publikováno (podle připojeného přehledu publikací) 26 vědeckých prací a 4 monografie (z nichž dvě zahrnují několik dílčích příspěvků vykazovaných také samostatně a započítaných do předcházející sumy), dále vědecko-populární brožurka o Hádech u Brna, byla provedena WWW instalace 6 svazků bezobratlých Pálavy. Ve sbornících z našich i zahraničních konferencí bylo zveřejněno 77 abstraktů. Celkem tedy bez WWW instalace 108 publikací.

Závěrem mohu konstatovat, že řešení úkolů výzkumného záměru probíhá v souladu s jeho cíli a postupně podle plánu dochází k jejich naplňování. Rozsáhlá prezentace výsledků dokládá jak vysokou odbornou úroveň řešitelského kolektivu, tak množství nových poznatků získaných v průběhu výzkumu. Proto doporučuji přijmout předloženou zprávu jako reprezentativní a objektivní dokument o průběhu řešení dokládající současně oprávněnost celkové koncepce záměru. Současně doporučuji pokračovat v řešení úkolů výzkumného záměru v souladu s dříve stanoveným plánem a cíli.

 

V Brně dne 28.1. 2001   

Doc. RNDr. Zdeněk Laštůvka, CSc.
 

cara.gif (807 bytes)
 
 Prof. RNDr.
 M. Rychnovská,
 DrSc. 
 

Posudek o výzkumném záměru MU

Časoprostorová dynamika biodiverzity v ekosystémech střední Evropy. Stav prací za rok 2000

Pojem Biodiverzity se v posledních letech stal velmi frekventovaným nejen v odborných kruzích, ale i v různých nevládních organizacích ochránců přírody, v denním tisku i v parlamentních debatách. O mizení druhů pod vlivem antropické činnosti v lokálním i globálním měřítku není pochyby. Pochyby vznikají v tom okamžiku, mají-li se mizející druhy definovat, má-li se tento proces kvantifikovat. Zde se vynořila nezastupitelná důležitost biosystematiky, ve 20. století značně přehlížené. Taxonomii a ekologii rostlin i živočichů se znovu otevřelo veliké pole působnosti, ovšem metodicky velice vzdáleném původním Linnéovským představám. Biosystematika získala nové pojetí zejména díky pokroku v metodách molekulárně biologických, biochemických, genetických a dalších.

Pro kvantitativní posouzení změn biodiverzity je ovšem třeba se nejen dopracovat perfektní determinace organismů, ale u mnoha, zejména u bezobratlých, je nutno shromažďovat vůbec základní data o výskytu, a zajistit biomonitoring změn jejich početností v čase. Takto ohraničený projekt s vhodně voleným názvem Časoprostorová dynamika biodiverzity v sobě zahrnuje shora uvedené problémy na úrovni rostlin, živočichů i parazitů, které jsou řešeny odbornými teamy s vedením mnohdy zcela unikátních odborníků v dané disciplíně.

Neměla jsem bohužel možnost seznámit se s původním projektem výzkumného záměru, který nepochybně byl formulován na počátku a kde byly patrně také vytyčeny cíle a etapy, kterých mělo být dosaženo. Ze zprávy za rok 2000 však mohu soudit, že práce probíhaly velmi intenzivně a v mnoha případech bylo již dosaženo výstupu v podobě publikací. Zvláště impresivní jsou výčty konferencí, kde své výsledky předvedli a tím i podrobili veřejné kritice nejen kmenoví a zavedení pracovníci kateder, ale i doktorandi, což je třeba zvláště ocenit.

Uspořádání celé zprávy je pečlivé a věcné, přesto však postrádám větší přehlednost v tom, které činnosti, vykazované na str.4 - 11, vyústily do publikační koncovky. Ze správy získám dobrou informaci, co se dělalo, ale nikoliv o tom, co v průběhu této činnosti bylo uděláno. Jen těžko si toto mohu vydedukovat z názvů publikací. Text zprávy se také nevyvaroval tradičního nešvaru podobných elaborátů: vše psát v neosobní podobě. "Byla provedena... sčítání netopýrů" (str.8), "Pokračovalo se ve studiu biotopové preference.." (str.9), "Bylo naplánováno... 14 časopiseckých publikací" (str.10). Kdo tyto akce vedl, kdo mohl naplánovat 14 časopiseckých publikací? Snad jen vypracování rukopisů, ale i tyto počty jsou ve vědeckém výzkumu sporné, protože jde li skutečně o výzkum nového fenoménu, pak mohou po roce dojít do slepé uličky anebo naopak udělat epochální objev. Jak lze toto vyjádřit číslem časopiseckých publikací?

Závěr

Výkaz za rok 2000 je pozoruhodný, informuje o mnoha velmi potřebných a nutných aktivitách a také o cílevědomosti vedoucích pracovníků. Směry výzkumu vhodně využívají unikátních odborností vedoucích pracovníků MU, velmi organicky na ně navazují témata doktorandů a celkově se oponovaný výzkumný záměr nese nanejvýš potřebným a aktuálním směrem. Doporučuji zprávu přijmout a po finanční stránce jak celý záměr, tak i jeho řešitele patřičně odměnit.

 

V Brně dne 27.1. 2001

Prof. RNDr. Milena Rychnovská, DrSc.
 


Home - BIODIVERSITY Research Group