Informace o projektu
Moderní metoda hodnocení biologické dostupnosti organických polutantů v půdě technikou mikroextrakce na tuhou fázi.
- Kód projektu
- FRVS/692/2011
- Období řešení
- 1/2011 - 12/2011
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
- Fond rozvoje vysokých škol
- G - Tvůrčí činnost studentů
- Fakulta / Pracoviště MU
-
Přírodovědecká fakulta
- Mgr. Jan Brulík, Ph.D.
- doc. RNDr. Zdeněk Šimek, CSc.
- RNDr. Ivana Ungrádová
Sledování osudu chemických látek a jejich vliv na organismy v prostředí je jedním ze základních směrů environmentální chemie a toxikologie. Mnohé současné přístupy ke sledování množství těchto chemických látek v prostředí bohužel nereflektují fakt, že celková koncentrace často neposkytuje dostatečné údaje pro predikci možných účinků těchto látek na živé organismy. Teprve biologická dostupnost těchto látek je rozhodujícím faktorem pro posouzení toxických účinků na organismy. Biologická dostupnost nám dává informaci o tom, jaká část z celkového množství látky v matrici muže být dostupná cílovému organismu.
Hlavním cílem tohoto projektu je zavedení nových metod (1. mikroextrakce organických polutantů na tuhou fázi (SPME), 2. stanovení rozdělovacího koeficientu mezi sorpční vrstvou SPME vlákna a vodou pro látky benzo[h]chinolin a fenantren, 3. stanovení biologické dostupnosti benzo[h]chinolinu a fenantrenu v půdě technikou SPME) mezi úlohy předmětu C8620 Analytická chemie životního prostředí - organické polutanty - cvičení a C8640 Základy environmentálních procesů. Tyto předměty jsou součástí studijních oborů chemie životního prostředí a obecná biologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity a slouží především k praktickému seznámení studentů s problematikou studia životního prostředí a laboratorní praxí.
Látky fenantren a benzo[h]chinolin byly vybrány pro tento projekt proto, že i přes strukturní podobnost, kdy jen jeden atom uhlíku v molekule fenantrenu je nahrazen atomem dusíku v molekule benzo[h]chinolinu, mají značně odlišné fyzikální a chemické vlastnosti.
V průběhu těchto praktik bude student podrobně seznámen s technikou mikroextrakce na tuhou fázi (SPME), s klasickou technikou extrakce horkým rozpouštědlem (Soxtec) a možnostmi separace a analýzy vybraných látek prostřednictvím kapalinové chromatografie z hmotnostní detekcí (LC/MS) a plynové chromatografie z hmotnostní detekcí (GC/MS).