Když byste měli novinku, akci nebo zajímavost, kterou byste chtěli do příštího newsletteru přidat, pište na lus@sci.muni.cz.
Pozvánka na online přednášku Petera Fabiana – 2. 3. v 18.00
Srdečně vás zveme na online přednášku našeho budoucího kolegy, Dr. Petera Fabiana, který v současnosti působí jako postdoc na Universtity od Southern California, USA, ale už od září bude na OFIŽ rozjíždět svou vlastní výzkumnou skupinu.
Jeho expertíza je zaměřena na vývojovou biologii, pokročilou mikroskopii či single cell sekvenování a předmětem jeho zkoumání jsou procesy, které dávají z jednotlivých buněk vzniknout komplexním tělním strukturám. Zaměřuje se na oblast lebky a jako modelový organismus využívá rybičky Danio rerio.
Na přednášce představí svůj výzkum a na podzim bude určitě hledat motivované studenty, tak přednášku nepropásněte!
Termín přednášky: 2. 3. v 18.00
Bi3333, Bi0606, Bi8604 – seminář probíhá každou středu v 10.00, v místnosti B11/305:
2. 3. host: dr. Peter Fabian – postdoc na University of Southern California (USA); vývojová biologie; 18:00, on-line
Nesoutěžní přednášky studentů 4. ročníku: představení prvních krůčků na DP – z čeho vycházím, čeho chci dosáhnout, co je cílem, co mě čeká. Max 10 min + 5 min diskuse:
Žebříček Forbes „30 pod 30“ – Stanislav Drápela, absolvent OFIŽ
Dr. Stanislav Drápela, absolvent doktorského programu OFIŽ ze skupiny Dr. Karla Součka, byl zařazen do prestižního žebříčku Forbes „30 pod 30“, který upozorňuje na ty nejtalentovanější mladé lidi v Česku.
Stanislav Drápela obhájil svou doktorskou práci s názvem Koncept syntetické letality v terapii pokročilého karcinomu prostaty v roce 2021 a nyní působí jako postdoc na Moffit Cancer Center na Floridě v USA ve skupině Dr. Any Gomes.
Srdečně gratulujeme a přejeme spoustu dalších úspěchů!
Velká část vědců po získání doktorátu pokračuje na postdoktorandskou pozici, často v zahraničí, pak ale přichází kariérní křižovatka. V této online panelové diskusi budeme s našimi hosty mluvit o různých možnostech další kariérní volby v rámci akademického světa i mimo něj, o různých příležitostech i úskalích.
Termín: 7. 3. 2022 od 19.00 Registrace do 4. 3. 2022!
This year we celebrate the bicentennial of the birth of the father of genetics, Gregor Johann Mendel. To pay tribute to this pre-eminent scientist of the 19th century, Mendel Genetics Conference will take place between 20–23 July, 2022, in Brno, the city where Mendel spent a substantial part of his life, and where he laid the foundations of genetics.
Knihovna univerzitního kampusu poskytuje řadu materiálů a kurzů ke správnému citování, vyhledávání odborných publikací či pravidel psaní odborných článků.
V březnu/dubnu se pořádá hned několik kurzů:
Tvorba online přehledů vašich publikací ve Web of Science, Scopusu a na Internetu (15. 3. 2022)
WORD – funkce pro efektivní formátování diplomky (21. 3. 2022)
Jak správně citovat I.: Základy publikační a citační etiky (24. 3. 2022)
Jak správně citovat II.: Úvod do tvorby citací (28. 3. 2022, 30. 3. 2022)
Co je to preprint, co je to recenzovaná publikace, a jak na tom záleží?
„Záplava vědeckých publikací je teď znát více, než kdykoli dříve. Jelikož ale spousta z nás netuší, jaký je rozdíl mezi publikací v MedRxiv nebo v Nature, bylo by fajn udělat si v tom malinko pořádek.
Pro začátek vás provedu cestou, kterou prochází vědecké publikace, než spatří světlo světa.“
Na webu Bioicons.com najdete spoustu ikon s biologickými tématy, které můžete využít do svých prezentací, diplomek, návrhů na granty atd.
U každé ikony je uveden typ licence Creative Commons, která upřesní, jak je potřeba využití těchto ikon ozdrojovat. Při uvedení zdroje lze většinou ikony libovolně používat včetně jejich dalších úprav.
Doktorské studium je vnímáno jako intenzivní individuální vzdělávání mladých vědců – odborníků (tzv. early-stage researchers), významně přispívajících vědeckému výkonu univerzity a schopných po ukončení studia samostatně generovat nové poznatky v akademické i aplikační sféře.
Proto univerzita přistoupila k vytvoření dokumentu Zásady a doporučení pro efektivní a kvalitní doktorské studium na MU s cílem definovat rámec přístupu k doktorskému studiu na MU, a zvýšit tak jeho efektivitu a kvalitu. Materiál se skládá ze souhrnu obecnějších zásad, jejichž naplnění by se postupně mělo stát pro MU cílem, a ze série navazujících doporučení pro jednotlivé aktéry doktorského studia.
Karolinska Institute, Sweden invites online applications for 14 fully funded PhD positions at various Departments. Eligible candidates should apply as soon as possible.
The available projects cover topics such as epidemiology, neuroimaging, oesophageal cancer, inflammatory diseases, translational medicine & chemical biology, experimental oncology and others.