Řady zaměstnanců OFIŽ rozšířil od 1. září vývojový biolog dr. Peter Fabian.
Po studiu biochemie na Univerzitě Komenského v Bratislavě přesídlil na doktorská studia do Prahy na Univerzitu Karlovu, kde se začal věnovat vývojové biologii. Tamní spolupráce vyústila v první prestižní publikace v Nature a eLife.
Dosavadní vědecká kariéra dr. Fabiana gradovala pobytem na University of Southern California (Los Angeles, USA), v laboratoři u prof. Gage Crumpa, kde studoval vývoj neurální lišty a kraniofaciální oblasti u dania pruhovaného, spolupráce vedla k dalším významným publikacím.
Po pěti letech pobytu v USA se nyní vrací do České republiky, a to i díky grantu MASH Junior, který umožňuje mladým úspěšným vědcům založit si výzkumnou skupinu a postavit se tak na vlastní nohy. Hlavním zájmem skupiny dr. Fabiana bude objasnění základních mechanismů vývoje a sebeobnovy orgánů obratlovců. Podrobněji shrnuje svou akademickou dráhu dr. Fabian na svém twitterovém účtu.
Skupina bude pokračovat ve výzkumu vzniku a vývoje některých lidských metabolických poruch jako například alkaptonurie, známé také jako choroba černých kostí. Toto onemocnění je důsledkem špatného metabolismu tyrozinu a kromě pigmentace některých tkání způsobuje u pacientů osteoartritidu a bolesti při pohybu. Zatímco ve světě se tato nemoc vyskytuje zřídka, na Slovensku je z neznámých příčin její incidence 50x vyšší. Skupina dr. Fabiana zkoumá alkaptonurii pomocí zvířecího modelu, pro studium a lepší pochopení jejího vzniku byly v laboratoři vyvinuty unikátní linie dania pruhovaného.
Související výzkum pak díky nejmodernější technice odhalí, jak spolu během embryonálního vývoje interagují jednotlivé tkáně a orgány, se zvláštním zaměřením na vznik struktur v oblasti tváře a krku. Více se o výzkumu a laboratoři dr. Fabiana můžete dozvědět zde.
Peter si zároveň klade za cíl podporovat vědecky excelentní a otevřené prostředí a tím rozvíjet zdejší studenty. Přejeme mu hodně štěstí a úspěšný start kariéry na OFIŽ.