Milý kolego,
těší nás Váš zájem o studium programu fyzika-nanotechnologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity a rádi Vám blahopřejeme k přijetí.
V bakalářském studiu získáte hluboký vhled do fyziky, potřebné znalosti matematiky, přehled přes problematiku nanotechnologií i možnost vlastní specializace pomocí bohatého výběru volitelných předmětů. Vědomosti a dovednosti Vám budou předávat lidé, kteří jsou zároveň zkušenými vědci a pedagogy. Těšit se můžete i na špičkově vybavené laboratoře a pokud budete mít zájem, můžete se hned v prvním ročníku aktivně zapojit do našich výzkumných týmů. Pokud se rozhodnete po bakalářském studiu pokračovat v navazujícím magisterském studiu, budete si u nás moci vybrat mezi magisterskými studijními programy Fyzika (s jeho specializacemi Astrofyzika, Fyzika kondenzovaných látek, Fyzika plazmatu a nanotechnologií, Teoretická fyzika), Biofyzika a Radiologická fyzika.
Věříme, že i když studium fyziky není lehké, vyplatí se Vám: přinese Vám radost z poznání zákonitostí světa, rozvoj logického myšlení i experimentálních dovedností, schopnost analyzovat a řešit komplikované problémy, a v neposlední řadě dobré uplatnění.
Ještě před zápisem předmětů bychom Vám chtěli poskytnout několik praktických informací k začátku studia, zejména k výběru předmětů. Tyto informace naleznete níže. Prosíme, věnujte jim pozornost.
Těšíme se na viděnou s Vámi v nadcházejícím akademickém roce, který na naši fakultě, předpokládáme, opět poběží stejně jako minulý podzim i jaro kontaktní formou.
Dominik Munzar, Rikard von Unge, Petr Vašina Ředitelé fyzikálních ústavů
- Jak jste se podrobněji dozvěděli při zápisu, Vaší povinností bude získat průměrně 30 kreditů za semestr. Občas se může něco nepodařit, takže Studijní řád dává pro postup do dalšího semestru možnost získat pouze 20 kreditů za poslední semestr nebo 45 kreditů za poslední dva semestry.
- Povinné předměty, které si musíte zapsat, Vám na začátku studia automaticky zaregistruje studijní oddělení. V pozdějších semestrech je naleznete v registrační šabloně, svou úspěšnost v jejich plnění si pak můžete ověřit v kontrole průchodu studiem.
- Studijní katalog potom obsahuje přehledné tabulky s řazením předmětů po semestrech a informacemi o nich (např. kód předmětu, počet hodin přednášky a cvičení týdně, kredity, které absolvováním předmětu získáte, nebo vyučující předmětu). Ve Studijním katalogu jsou rovněž uvedeny obecné požadavky na průchod studiem (týkající se tělesné výchovy, či cizího jazyka) a vypsán harmonogram akademického roku (od kdy do kdy je výuka, kdy se zkouší, apod.)
- V tabulkách Studijního katalogu najdete i přehledný seznam doporučených volitelných předmětů, které jednotlivým programům a specializacím doporučujeme, včetně doporučení, ve kterém semestru předmět absolvovat. Tyto předměty Vám při zápisu automaticky nabídne i registrační šablona. Při výběru volitelných předmětů můžete přihlédnout i k obsahu státnicových otázek, které Vás na konci studia čekají. Kromě doporučených předmětů můžete s rozvahou vybírat i mezi předměty ostatních programů.
- Abyste se mohli rozhodnout, které volitelné předměty si zapíšete, seznamte se s jejich obsahem a požadavky v Katalogu předmětů, nejlépe prostřednictvím jejich kódu.
- Nepodceňujte posloupnosti předmětů a neodkládejte úspěšné absolvování předmětů na pozdější semestry. Zejména povinné předměty mívají logickou návaznost a pokud předmět neabsolvujete ve správném semestru, mohou Vám pak chybět nejenom kredity, ale také znalosti potřebné v navazujícím předmětu, dokonce Vám tzv. prerekvizita v ISu může zabránit v zápisu nějakého (i povinného) předmětu a studium se Vám pak může zbytečně natáhnout.
- Počítejte s tím, že při studiu fyziky budete od samého začátku potřebovat dobré znalosti matematiky. Proto Vám kromě povinných matematických kurzů nabízíme několik volitelných předmětů, které Vám mohou s matematikou pomoci. V prvním semestru se jedná o předměty F0010 (běží už před začátkem semestru), F1421 a F1422. Informace o předmětu F0010, který probíhá blokově před vlastním začátkem podzimního semestru, získáte zde. Můžete si zkusit vyplnit elektronický test nebo rychlotest. Jejich výsledky a výsledky z blokového předmětu F0010 Vám mohou pomoci i v případné otázce volby doplňujících matematických předmětů.
- Řada fyzikálních problémů není řešitelná bez počítače. Proto máte k dispozici hned několik předmětů zaměřených na programování (např. F1400+F1400a, F1420, F4500, FI:IB113).
- Jste na vysoké škole, očekáváme tedy od Vás dospělý, poctivý a samostatný přístup. Doufáme ve Váš aktivní zájem, průběžné studium i včasné řešení problémů, např. když zjistíte, že Vám nějaká potřebná znalost chybí.
- Pro snadnější začátek vašeho studia fyziky jsme Vám připravili uvítací kurz, kde vás seznámíme s tím, jak to u nás funguje.
- Během studia se nebojte ptát vyučujících. A to nejen v hodinách. Vyučující Vám rádi poskytnou konzultace i mimo formální dobu výuky, pokud to bude v jejich časových možnostech.
- Ani při nejasnostech ohledně průběhu studia se nás nebojte ptát. S formální stránkou jistě pomůže studijní oddělení (halasova@sci.muni.cz). K obsahové stránce studia může podat informace zejména garant daného programu nebo pedagogický zástupce, kterého má každý fyzikální ústav (ÚFKL – Dušan Hemzal, ÚTFA – Michael Krbek, ÚFE – Pavel Dvořák).
- Pomozte i Vy nám: včas si registrujte předměty, o které máte vážný zájem, abychom měli podklady pro tvorbu rozvrhu. Dávejte učitelům zpětnou vazbu, např. pomocí ankety v ISu.
|