Slovo úvodem....   

        Výzkum Laboratoří biofyzikální chemie a bioelektrochemie (LABIFEL) je orientován na studium elektrochemických transformací biologicky a medicínsky významných látek (oligonukleotidů, nukleových kyselin, proteinů a jejich fragmentů) v roztocích a na nabitých fázových rozhraních pomocí spektrálních (CD, UV-Vis, NMR) a elektrochemických metod (voltametrie, elektroforéza). Pochopení redoxních a adsorpčních mechanismů studovaných biomolekul dává možnost sofistikovaně vyvíjet elektrochemické senzory (biosenzory) s použitím nových elektrodových materiálů (nanočástice, nanokompozit, polymer) a rozvíjet nové elektrochemické procedury. Jednou z těchto procedur je námi vyvinutá eliminační voltametrie (EVLS), která se podílí na: (a) citlivém snímání elektrochemických signálů, (b) zisku informací o vztahu struktury a funkce studovaných  biomolekul s  povrchem elektrod a (c) fyzikálně-chemickém řešení procesů na fázovém rozhraní ve vztahu k bioanalytickým a medicínským aplikacím. Ve výzkumu spolupracujeme s lékařskou fakultou MU (doc. Michal Masařík) a s Ústavem fyzikální chemie J. Heyrovského v Praze (prof. Jiří Ludvík). Využíváme excelentní zařízení CEITEC-MU, zahrnující nukleární a paramagnetickou rezonanci (NMR a EPR), hmotnostní spektrometrii (MS), atomovou silovou mikroskopii (AFM) a skenovací elektronovou mikroskopii (SEM). 

 

Mezi další směry výzkumu v oblasti fyzikální chemie a bioelektrochemie patří studium:

  • chemických protonačních a komplexotvorných rovnovah (potenciometrie, spektrofotometrie, elektrochemie)
  • kinetiky chemických reakcí (polarimetrie, spektrofotometrie)
  • elektrických vlastností molekul, stanovení dipólových momentů (dielektrimetrie)
  • elektrochemických vlastností organických i anorganických depolarizátorů (těžké kovy, azidy, alkaloidy)
  • interakce kovů s DNA, ODN a proteiny (potenciometrie, spektrofotometrie, elektrochemie)
  • interakce ODN a proteinu, jako např. aptamer a thrombin (spektrofotometrie, elektrochemie)
  • fyzikálně chemických vlastností kapalin a roztoků (tenziometrie, refraktometrie, viskozimetrie)
  • nanostrukturovaných materiálů (spektrofometrie, elektrochemie, fotonová korelační spektroskopie)

 

       Pracoviště  LABIFEL každoročně pořádá dvoudenní Pracovní setkání fyzikálních chemiků a elektrochemiků (Workshop of Physical Chemists and Electrochemists), kde kromě pozvaných přednášek významných vědců prezentují své výsledky mladí a nadaní studenti z řad nejen magisterského a doktorského studia, ale i z bakalářského studia. Při příležitosti Pracovního setkání byla dvěma významným vědcům v oblasti elektrochemie, prof. RNDr. Emilovi Palečkovi, DrSc., a RNDr. Michaelovi Heyrovskému, CSc. udělena plaketa Johanna Gregora Mendela za celoživotní dílo v oblasti elektrochemie a její neúnavné propagaci, za průkopnický výzkum v bioelektrochemii nukleových kyselin a za významný přínos v oblasti genomiky a proteomiky.

Výzkumná skupina LABIFEL také aktivně spolupracuje s některými dalšími akademickými pracovišti a zahraničními univerzitami.

 V rámci univerzitního vzdělání na MU pracoviště zaštiťuje bakalářský studijní obor Biofyzikální chemie, který si klade za cíl naučit studenty

  • chápat fyzikálně-chemickou podstatu biologických dějů
  • rozumět úzkému vztahu struktury a funkce biologických systémů
  • zvládat moderní metody výzkumu na rozhraní biologie, chemie a fyziky
  • modelovat biologické subjekty pomocí výkonných počítačů a sofistikovaných programů
  • využívat nové biotechnologické a nanotechnologické postupy v praxi
  • komunikovat a diskutovat vědecké poznatky v tvůrčím týmu