Stejný úhel pohledu: Přírodovědecká fakulta MU kdysi a nyní
Pohled na zahradu i celý areál fakulty z ptačí perspektivy je vždy velice zajímavý. Dnes se v některých místech dají používat drony s fotoaparátem, jinde se stále musíme spolehnout na střešní okénko okolní budovy, ze kterého se musíme s drahým foťákem nebezpečně vyklonit, abychom docílili kýženého snímku.
7. 12. 2020
Magdaléna Chytrá
Areál PřF MU, pohled z domu na Kotlářské ulici. Foto: Archiv MU, 70. léta 20. století, nedatováno.
Okolní, z části ještě i secesní obytné budovy čtvrti Veveří, jsou vysoké asi 25 metrů, mívají kolem 5 podlaží a vysoké střechy, pod kterými se dnes pomalu budují honosné půdní byty. Nejvyšší stromy v zahradě dosahují stejných výšek. Jedním z nich je i živoucí fosilie, metasekvoje čínská, opadavý jehličnan známý původně jen ze zkamenělin a objevený v 50. letech v Číně jako žijící. Osivo této vzácnosti bylo rozesíláno do celého světa, takže i naše metasekvoje je stará asi 65 let.
Areál PřF MU, pohled z domu na Kotlářské ulici. Foto: Libor Teplý, 2019.
Dřeviny ve městech se nedožívají takového věku, jakého by mohly dosáhnout ve svém přirozeném prostředí vhodného lesa. Jsou oslabeny nedostatkem prostoru pro kořeny, což je umocněno hned v začátku jejich života tím, že sazenice mají už při výsadbě zdeformovaný kořenový systém pěstováním v nádobách nebo i prostým přesazením a osekáním kořenů. Koruny stromů trpí letním žárem v horkém městě. Srážková voda se špatně zasakuje do udusaného terénu nebo rovnou odtéká po zpevněných plochách do kanálu. Neustálé výkopy a stavby poškozují kořeny, zasypávání kmenů rostliny dusí. Strunové sekačky poškozují kůru, kvůli drátům elektrického vedení se nevhodně prořezávají větve. Stromy se kvůli bezpečnosti lidí i majetku musejí odstraňovat předčasně, jakmile jim začnou zasychat první větve. I v našem areálu se stromové patro obměňovalo za posledních sto let cca dvakrát. Poprvé po druhé světové válce, kdy byla část dřevin vykácena na palivo a část poškozena bombami, a podruhé po rekonstrukci areálu v roce 2008.