Proč jít studovat na Přírodovědeckou fakultu MUNI?

Rozhodování o vysokoškolském studiu je jedním z nejdůležitějších kroků v životě každého studenta a každé studentky. Pokud tě zajímá oblast biologie, chemie, geografie a kartografie, geologie, fyziky, matematiky či informatiky, pak by přírodověda na MUNI měla být tvoje první volba! Proč? Nabízí mnoho výhod, které z ní dělají skvělé místo pro studium i osobní rozvoj, a je součástí Masarykovy univerzity, druhé největší univerzity v ČR, stabilní, ale zároveň moderní instituce. Pojďme si přiblížit, které výhody to jsou.

3. 2. 2025 Barbora Kameníková Lenka Jurasová

Foto: Irina Matusevič

Studium bez zbytečného papírování – téměř vše vyřídíš online

Díky přehlednému online informačnímu systému lze většinu věcí, včetně nástupu na školu, vyřešit online. V praxi to znamená, že pokud budeš mít zájem, rádi ti ukážeme, jak to u nás vypadá, a dáme ti možnost potkat se, a hlavně si promluvit, přímo s našimi studujícími. Přijet můžeš například na dny otevřených dveří, které se budou konat 25. a 27. ledna 2025. Pokud už máš ale jasno v tom, že u nás chceš studovat, vlastně k nám osobně ani nemusíš, vše hravě zvládneš online – podat si přihlášku i se zapsat do studia. Osobně musíš přijet pouze na odborný test, případně osobní pohovor, pokud je podmínkou k přijetí jeho absolvování. I na klasický přijímací test studijních předpokladů (TSP) si totiž můžeš zvolit termín, který ti nejvíc vyhovuje a je blízko tvého bydliště. (A pokud splníš podmínky tvého vysněného studijního programu, rádi ti přijímačky promineme úplně – mrkni na náš web pro více informací.)

Složité papírování tě nečeká ani během studia – téměř vše od registrace předmětů a přihlašování na zkoušky, přes potvrzení o studiu až po komunikaci s vyučujícím a stahování studijních materiálů zvládneš z počítače s kvalitním internetovým připojením odkudkoli na světě.

Magdalena Votápková

„Na výběru vysoké školy jsem si dala opravdu záležet a důkladně si zjišťovala, jak jednotlivé instituce fungují a co nabízí. Nakonec jsem se rozhodla pro Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity, především díky jejímu vstřícnému a organizovanému přístupu v rámci přijímacího řízení. Velmi mě oslovilo, že všechny potřebné záležitosti bylo možné vyřídit online, nebylo tedy třeba cestovat z Děčína do Brna jen kvůli zápisu. Na univerzitu jsem tak poprvé zavítala až v první den semestru. Přesto tehdy vše proběhlo hladce a bez problémů.“

Magdalena Votápková
studentka Biochemie

2

areály v Brně

1

vlastní botanická zahrada

1

stanice v Antarktidě

1

univerzitní astronomický dalekohled AZ 800

Nejpříjemnější studijní referentky

Studium usnadňují i ochotné studijní referentky, které pouze nepředčítají studijní řád, ale hledají individuální řešení pro každého studenta. Pokud máš dotazy nebo narazíš na problém, můžeš se na ně kdykoliv obrátit. Závidí nám je nejen studenti a studentky z jiných fakult, ale i jiných univerzit.

Lenka Jurasová

„Kdykoli jsem potřebovala pomoci se studijními záležitostmi, ať už kolizí v rozvrhu nebo třeba skloubením pracovní stáže a studia, naše studijní referentka, paní Doupovcová, byla vždy milá a nápomocná v hledání řešení, což jinde není samozřejmostí.“

Lenka Jurasová
studentka Biochemie

21

prezenčních bakalářských studijních programů, z toho 1 v angličtině

2

kombinované studijní bakalářské programy, z toho 1 v angličtině

40

prezenčních navazujících magisterských studijních programů, z toho 3 v angličtině

3

kombinované navazující magisterské studijní programy

Moderní infrastruktura

Kampus v Bohunicích i prostory v centru Brna na Kotlářské jsou krásné a moderně vybavené, což vytváří příjemné a inspirativní prostředí pro studium. K dispozici ti tu budou rovněž moderní knihovny a studovny, které nabízí uzavřené i „open space“ prostory i relaxační zóny. Venku si můžeš zarezervovat gril a uspořádat třeba barbecue se svými spolužáky. V kampusu jistě oceníš také „kavárnu na lávce“, ideální místo pro odpočinek nebo studium u dobré kávy s otevřeným výhledem. A na Kotlářské mezi přednáškami nezapomeň zaskočit do botanické zahrady, která přímo vybízí k relaxaci. Díky brněnské MHD a tramvajovému spojení je fakulta navíc snadno dostupná.

David Zimčík

„Nakonec to byla prestiž Masarykovy univerzity, která mě přesvědčila jít studovat právě sem. Člověk stále čte, co se v Brně objevilo za úžasné věci! Je to takové Silicon Valley na Moravě. Takže jasná volba – Masárna je v Brně a Brno je „vesnice“ v centru vědeckého dění.
Co se týče zázemí, tak jsem nadšený, bohunický kampus mě ohromil hned na první pohled. Je to nádherné místo pro někoho, kdo touží být vědcem. Knihovna, která se v něm nachází, je naprosto skvělé místo jak pro učení, tak pro krátkého šlofíka. A co je to hlavní, opravdu si vážím toho, že mě učí skutečné „bedny“ ve svých oborech. Navíc mám štěstí, že spousta z těchto lidí má i dar umět své vědomosti předat dál.“

David Zimčík
student Fyziologie, imunologie a vývojové biologie živočichů

Nikola Švancarová

„S prostředím jsem velmi spokojená, a to i díky botanické zahradě, která je součástí areálu fakulty na Kotlářské. Chodím se tam učit i relaxovat mezi přednáškami, je to taková oáza přírody v centru Brna a pobyt na čerstvém vzduchu mi vždycky udělá dobře. Ráda čas trávím také v knihovně, kde je možnost najít klidné místo ke studiu i pohodlné gauče pro odpočinek.“

Nikola Švancarová
studentka Aplikované matematiky

Zapoj se do výzkumu klidně už v prváku!

Na naší fakultě najdeš vysoce kvalifikované pedagogy, kteří kladou důraz na osobní přístup ke studentkám a studentům a na jejich aktivní zapojení do výzkumu. Vstřícnost, lidskost a ochota jsou jejich základními vlastnostmi. Jsou to skvělí pedagogové, připravení studentům pomoci – ať už formou osobní či online konzultace. Kromě učitelů na fakultě hostují i zahraniční specialisté v daném oboru. Získáš tak přehled o dané problematice v globálním měřítku a zároveň si procvičíš angličtinu. Inspirativní učitelky a učitelé tě budou provázet celým studiem!

 Velkou výhodou je i praktická výuka, která tu probíhá už od prvního ročníku. Hned zpočátku tak budeš mít možnost vyzkoušet si laboratorní praxi a zapojit se do výzkumu přímo v rámci fakulty. Podílet se budeš na řešení problémů reálného světa, ne něčeho zbytečně teoretického. I proto jsme již v některých programech upustili od tradičních bakalářských prací a nahradili je praktickými závěrečnými projekty.

Erika Bajusová

„Možnosť zapojenia študentov do praktického výskumu je skutočne rozsiahla a reprezentuje jednu z hlavných príčin, prečo som sa rozhodla pre túto školu. Brnenská vedecká scéna je na vysoko konkurenčnej úrovni a ponúka množstvo výskumných tímov, ktoré operujú na medzinárodnej úrovni a riešia široké spektrum výskumných tém. Ak vás niektorá téma zaujme, môžeme sa pokojne obrátiť na konkrétne laboratórium a vyjadriť svoj záujem o zapojenie sa do ich výskumu alebo o prípravu záverečnej práce pod ich vedením. Prístup vedcov k študentom je veľmi pozitívny a ochotne vás privítajú do svojho tímu. Nikto vám to však nepodá na striebornom podnose, musí to práve vychádzať z vašej vlastnej iniciatívy a odhodlania. Dôležité je, že v Brne a na univerzite je toto prostredie a podmienky na to vytvorené. Už počas štúdia máte možnosť stať sa spoluautorom vedeckých článkov, čo je vynikajúca príležitosť na rozvoj vašej kariéry. Možnosť zapojenia sa do výskumu je veľmi dôležitou súčasťou vašej vysokoškolskej skúsenosti a poskytuje vám cenné príležitosti na praktické uplatnenie vašich znalostí a schopností.“

Erika Bajusová
studentka Lékařské genetiky a molekulární diagnostiky

Stanislav Juračka

„V podstatě to u nás na fakultě funguje tak, že pokud máte zájem, do výzkumu se dostanete už v prváku. Jen je potřeba projevit vlastní iniciativu. Doporučuji tedy kouknout na všechny výzkumné skupiny, které na fakultě působí, napsat email vedoucím laboratoří, které vás zaujmou, a čekat. Většina vedoucích do svého týmu ráda přijme nadšeného prváka, druháka i třeťáka. Já sám jsem absolvoval nejdřív několik pohovorů, než jsem se přidal do Laboratoře bioinženýrství mikroorganismů pana doktora Pavla Dvořáka. Nebojte se toho a zkuste to.“

Stanislav Juračka
čerstvý absolvent Molekulární biologie a genetiky

Eva Stará

„Pravidelně v jarním semestru probíhají terénní výzkumy, což jsou několikadenní kurzy probíhající zpravidla mimo fakultu. Do praktického výzkumu je množné se zapojit i v rámci meziuniverzitních projektů, ty však probíhají méně často. Praktickou částí studia jsou i některé semináře, kdy je možné vyrazit do terénu v rámci zpracování seminárních prací nebo protokolů, anebo exkurzí například do přírody v rámci normální výuky.“

Eva Stará
studentka Fyzické geografie

Jaroslav Rohel

„Hodně pro mě znamenají zejména terénní cvičení a exkurze, často několikadenní, kde je možnost pozorovat přírodu, živočichy a rostliny v ní naživo, vše doprovázené o výklad odborníků. Zároveň se taky díky skvělé atmosféře školního výletu / výletu party kamarádů mnohem lépe seznámíte se spolužáky i s vyučujícími. Takových exkurzí je hned několik. Během těchto dní se toho můžete naučit neskutečně moc a následně si díky nim při teoretické výuce dokážete představit, o čem je řeč a jak dané věci fungují. Je pokaždé radostí sledovat to znova v přírodě. Spatřovat v ní jednotlivé zákonitosti a fenomény, porozumět tomu, jak některé věci fungují. Klást si otázky, proč je třeba něco jinak, objevovat různá vysvětlení.“

Jaroslav Rohel
student Botaniky

Respekt, samostatnost, odpovědnost

S přechodem ze střední na vysokou školu tě určitě čeká změna. Jsi už dospělák a jako k dospělému se k tobě u nás na fakultě taky budeme chovat. Nikdo tě tu nebude vodit za ručičku, ale zároveň ti spolužáci, studijní referentky i lektoři ochotně poradí a pomohou. Vyučující přistupují ke studujícím seriózně a s profesní úctou, čímž vytváří respektující atmosféru. Studium je navíc hodně samostatné a dá ti volnost, i v tom tě připraví na budoucí pracovní život. Účast na přednáškách není povinná a většina materiálů je k dispozici online, což ti umožní plánovat si čas podle vlastních potřeb.

Leoš Sáblík

„Na vysoké škole je zcela jiný systém studia než na střední. Čtyři měsíce výuky a poté zkouškové období, kde člověk prokáže, co se zvládl naučit – pokaždé taková malá maturita. Pokud člověk nepracoval v průběhu semestru, tak na jeho konci měl celkem dost co dohánět. Navíc si vše zjišťuješ tak nějak sám, nemáš tu třídního učitele, který by tě vedl za ručičku, pohlídal všechny termíny apod. Na druhou stranu to máš takové, jaké si to uděláš – třeba rozvrh, kdy si můžeš vybrat z více seminárních skupin.“

Leoš Sáblík
čerstvý absolvent Učitelství chemie a matematiky pro střední školy

Nikola Švancarová

„Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na „vysokoškolský režim“, ale profesoři i cvičící nás první rok velmi dobře vedli. Kdykoliv jsem si nevěděla s něčím rady, ať už šlo o orientaci v informačním systému nebo o fungování menzy, vždy mi ochotně pomohl každý, na koho jsem se na fakultě obrátila.“

Nikola Švancarová
studentka Aplikované matematiky

Studentský život a Brno

Život na fakultě není jen o studiu. Brno je opravdovým městem studentů s nezapomenutelnou atmosférou, pravidelně se umísťuje na předních místech v ČR dle Indexu kvality života. V mezinárodním srovnání The Campus Advisor Brno dokonce obsadilo 4. příčku mezi nejlepšími studentskými městy na světě.

Eliška Macháčová

„Brno jsem si zamilovala víc, než jsem si myslela. Je dost velké na to, aby v něm bylo vše důležité, ale zároveň (na rozdíl od ostatních velkých měst) působí pořád přátelsky. Centrum žije ve dne i v noci, atmosféra brněnské letní noci se prostě musí zažít. Taky tu na každém rohu dělají skvělé kafe a i po gastronomické stránce je z čeho vybírat. Brno je prostě hodně své a ne nadarmo se říká, že Brno není město, ale životní styl.“

Eliška Macháčová
studentka Bioanalytické chemie

Dávid Brodňanský

„Mne osobne sa Brno veľmi páči. Aj keď je to na česko-slovenské pomery veľké mesto, človeku to tak niekedy ani nepríde. Moje ubytovanie (koleje), fakulta, hlavní nádraží aj historické centrum sa nachádzajú v okruhu do pol hodiny peši. Prvý rok, čo som bol v Brne, som dokonca ani nemal kúpenú „šalinkartu“ – predplatný lístok na verejnú dopravu, pretože som sa zväčša všade dokázal dostať peši. Okrem toho sa v Brne nachádza mnoho parkov, ideálnych aj na behanie, a najmä v letných mesiacoch poteší aj blízkosť Brnenskej priehrady.“

Dávid Brodňanský
student programu Fyzika – nanotechnologie

828

vyučujících

2025

studujících v bakalářských programech

979

studujících v navazujících magisterských programech

639

studujících v doktorských programech

Přátelské prostředí

Přímo u nás na fakultě v průběhu roku pravidelně připravujeme různé akce k seznámení se či utužení vztahů mezi spolužáky navzájem i s učiteli. Ještě před začátkem semestru to jsou Prvákoviny, seznamovací akce pro všechny prvačky a prváky, a další adaptační kurzy pro jednotlivé studijní programy. Těšit se můžeš na Grilování děkanů či na MUNI day. Podílíme se také na konání celé řady popularizačně-naučných akcí od Noci vědců až po Festival vědy. A pokud se do jejich organizace budeš chtít aktivně zapojit, rádi tě přivítáme a tvou snahu oceníme třeba zajímavým stipendiem.

Samuel Buranský

„Prostredie fyziky je vzhľadom na menší počet študentov celkom familiárne a človek pozná väčšinu ľudí, ktorých stretáva na chodbe, čo hodnotím veľmi kladne.“

Samuel Buranský
student Astrofyziky

Dávid Brodňanský

„Je tu veľmi dobrá atmosféra. Mám výborných spolužiakov, s ktorými si pomáhame pri vypracovávaní úloh, čo je naozaj obrovské plus. Zároveň sú takmer všetci učitelia veľmi milí a na hodinách panuje familiárna nálada, čo mi maximálne vyhovuje.“

Dávid Brodňanský
student programu Fyzika – nanotechnologie

Poznej svět

Nezanedbatelnou výhodou je nespočet zahraničních spoluprací nejen přírodovědy, ale celé MUNI, které přinášejí spoustu příležitostí pro její studenty.

Lucie Ráčková

„Expedice do Antarktidy byla skvělá zkušenost, za kterou jsem moc ráda. Navíc šlo o moji první zkušenost s výzkumem v terénu. Před Antarktidou jsem v roli výzkumníka sbírala data několikrát, ale to buď v laboratorním prostředí nebo od respondentů, kteří se dobrovolně do výzkumu přihlásili a přišli přímo vyplnit potřebné dotazníky nebo absolvovat rozhovory. Antarktida v tomto byla úplně jiná.“

Lucie Ráčková
čerstvá absolventka programu Životní prostředí a zdraví a programů Antropologie a Experimentální biologie

Stanislav Juračka

„Erasmus v jižní Itálii byl jeden z nejúžasnějších zážitků v mém životě a moc rád na něj vzpomínám. Zjistil jsem na něm, že opravdu dokážu cokoliv, co mě napadne, pokud budu chtít. Také jsem se osamostatnil. Ono nemáte moc na výběr, když se objevíte z ničeho nic ve městě, kde nikoho a nic neznáte a domů je to 1500 kilometrů. Ale právě díky tomu jsem potkal obrovské množství erasmáků z celého světa a s některými se kamarádím dodnes. Naučil jsem se a objevil obrovské množství nových věcí. A navíc, chodit každý den po laboratoři k moři nebo večer na pravou italskou pizzu má vážně něco do sebe. Moc se těším, až budu moci zase někam vyrazit.“

Stanislav Juračka
čerstvý absolvent Molekulární biologie a genetiky

Podporujeme studující ze Slovenska

A to od samého začátku. Přijímací zkoušky, tedy pokud tě čeká TSP (test studijních předpokladů), můžeš absolvovat na Slovensku. Neplatíš školné. V průběhu studia ti umožníme psát testy a seminární práce ve slovenštině, stejně tak závěrečné práce a projekty. Nabízíme ubytování na kolejích.

Simona Šatková

„Na SCI MUNI ma oslovil jeden konkrétny odbor, ktorý kombinuje predmety ako biológia, chémia či matematika s užším zameraním na životné prostredie a ľudské zdravie a ich vzájomnú interakciu. Prírodovedeckú fakultu na MUNI som si teda vybrala hlavne kvôli danej špecializácii, ktorú neponúkala žiadna iná škola. Veľmi ma zaujalo, že tento odbor vznikol v spolupráci s vedcami výskumného ústavu RECETOX a zároveň si vážim, že som študentkou medzinárodne uznávanej univerzity a komunity šikovných študentov. Napriek tomu, že študujem v zahraničí, vzdialenosť od môjho bydliska v Bratislave je malá a jazyková bariéra je zanedbatelná.“

Simona Šatková
studentka Životního prostředí a zdraví

Lucia Iľkovičová

„Brno je úžasné mesto hlavne pre študentov a každý si tu vie nájsť niečo, čo ho baví. Ja si napríklad veľmi užívam živé koncerty. A taktiež tu je početná komunita slovenských študentov, takže sa človek cíti ako doma.“

Lucia Iľkovičová
studentka Biochemie

Matúš Labaj

„K vedeckému oboru som inklinoval od malička, vesmír ma vždy nesmierne fascinoval, aj keď pravdupovediac som sa spontánne rozhodol pre astrofyziku. Slovenskú školu som si nezvolil kvôli priepastnému rozdielu vedy v porovnaní s Českom. Brno som osobne uprednostnil pred Prahou – mesto je osobnejšie, kompaktnejšie a menej preplnené ako Praha.“

Matúš Labaj
student Astrofyziky

Celkově je studium na PřF MU skvělou volbou pro ty, kteří chtějí kvalitní vzdělání, podporující prostředí a možnost se aktivně podílet na výzkumu. Pokud tě lákají přírodní vědy, matematika či informatika, Přírodovědecká fakulta MUNI je správnou cestou!

Zajímaví absolventi (v abecedním pořadí)

Další najdeš v Success Stories na našem webu. 

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.