Jak mezinárodní hodnocení vědy a výzkumu na fakultě probíhalo?
Byl to náročný proces. Jednotlivé ústavy nejprve sepsaly takzvané sebeevaluační zprávy, které jsme předali mezinárodnímu panelu hodnotitelů, tvořenému 13 hodnotiteli. Ti se nejprve se zprávami seznámili, a pak osobně navštívili jednotlivé ústavy, diskutovali se zaměstnanci i studenty doktorských studijních programů, aby pak sepsali závěrečnou zprávu nejprve o jednotlivých ústavech a z nich pak společně připravili soubor doporučení podle oblastí vzdělávání pro vedení ústavů, fakulty i univerzity.
Co z hodnocení vyplynulo?
Doporučení pro fakultu by se dala shrnout do tří bodů. První z nich se týká otázky nastavení vhodného systému zaměstnávání lidí v důchodovém věku, a to s ohledem na prodlužující se délku aktivní části života. Druhé téma je pak odvodová politika ve vztahu k centralizovanému univerzitnímu rozpočtu, která by měla být nastavena tak, aby psaní projektů a podávání žádostí o granty nebylo demotivační. Třetí doporučení upozorňuje na omezenou prostorovou kapacitu, která u řady ústavů brání jejich dalšímu rozvoji.
Které z těchto uvedených doporučení můžete jako proděkan nejvíce ovlivnit?
Připravujeme projekty, které by mohly pomoct s otázkou navýšení prostorových kapacit. Jednou z možností je výzva Ph.D. Infra v rámci Operačního programu Jan Ámos Komenský, která má sloužit ke zlepšení materiálních podmínek pro doktorské studijní programy. Pokud uspějeme, mohli bychom získat na fakultu až 80 milionů korun, které bychom přednostně použili na rozvoj pracovních prostor pro doktorandy, čímž by se nám uvolnily prostory v laboratořích pro další rozvoj vědy a výzkumu.
Kde konkrétně by měly nové prostory vzniknout?
Výstavbu nových prostor výzva neumožňuje, lze uvažovat pouze o rekonstrukci. Na Kotlářské zvažujeme investice do přístrojového vybavení v rámci projektu s pracovním názvem: Sdílené Ph.D. laboratoře optických a dalších pokročilých analytických metod. V kampusu by se mělo jednat o dostavbu a úpravu prostor v přízemí, tvz. dostavba „nohy“ u pavilonu chemie. Projekt za celou univerzitu do výzvy Ph.D. Infra se má podávat v květnu.
Co zbylá dvě doporučení. Lze v nich z úrovně fakulty něco udělat?
V otázce zaměstnávaní lidí v důchodovém věku jsme do značné míry omezeni národní legislativou. Navrhované řešení, které spočívá v uzavírání nových smluv se zaměstnanci v důchodovém věku, díky nimž by zaměstnanci mohli mít nižší úvazky, umožňuje český legislativní rámec pouze v situacích, kdy se na tom obě strany dohodnou.
O vhodném přenastavení systému odvodů v případě projektů budeme jednat s vedením univerzity. Pokud chceme být výzkumná univerzita, není možné, aby pokračoval stav, který hodnotitelé popsali slovy: „Má-li se vědec, který získal mezinárodní grant, rozhodnout, zda půjde do Brna nebo do Vídně, pak půjde do Vídně, protože ve Vídni mu dají podporu, zatímco v Brně odvede daně do centrálního rozpočtu.“
Jaký bude další osud doporučení, která z hodnocení vyplynula?
Už v únoru jsme o nich diskutovali s vedením univerzity v rámci tradiční evaluace fakult. Děkan je probírá s řediteli ústavů při jejich pravidelném ročním hodnocení. Závěry a reakce budou tématem na některém z příštích rozšířených kolegií. Celé bychom to chtěli uzavřít v červnu formou souhrnné zprávy pro vedení univerzity.