Uzavření studijního oddělení
Studijní oddělení bude v době od 23. 12. 2024 do 1. 1. 2025 uzavřeno. Přejeme všem krásné svátky.
Nadšení a usměvaví přírodovědci a přírodovědkyně v zelených tričkách a v zelených stanech letos opět rozzářili ve dnech 6.– 8. září 2024 pavilon A brněnského výstaviště, včetně jeho přilehlého okolí. Téměř stovka studentek, studentů a zaměstnanců šířila na svých celkem čtrnácti stanovištích vědecké poznatky, zákonitosti a dovednosti ze svých oborů v praxi. Zájemci o matematiku si ji mohli také tradičně užít s hravostí a vtipem v divadle vědy.
Přírodovědecká fakulta se každoročně aktivně účastní Festivalu vědy, kterému letos do názvu přibyla i „technika“. Počet zapojených ústavů do této akce se každý rok rozrůstá.
Letos se jej zúčastnili:
Přilehlé okolí pavilonu tradičně zpestřili astrofyzici a jejich vypuštění vodní rakety, návštěvníci si také mohli prohlédnout Slunce dalekohledem. Díky Ústavu chemie se návštěvníci mohli ponořit do tajů barev i vůní anebo si užít třaskající výbuchy.
Uvnitř pavilonu čekala na návštěvníky spousta dalších informací a atrakcí.
Ústav experimentální biologie nabídl mikropohled na různé druhy rostlin a živočichů, na kterých byl znatelný vliv imunity a stresu. Děti mohly také vidět podrobně např. vývojová stadia bource morušového anebo si vyzkoušet strašilku či švába „na vlastní dotyk“.
Díky fyzikům z Ústavu fyziky a technologií plazmatu návštěvníci mohli spatřit světelný (plazma) meč, proniknout do nanotechnologií anebo do kouzla opracování materiálu a jejich proměny. Studenti a studentky z Ústavu fyziky kondenzovaných látek ukázali, jak vypadají elektronické čipy, a odpověděli na otázku, zda je možné vidět atomy a molekuly.
Ústav geologických věd odkryl díky svému surovinnému kufříku bohatství naší Země. Studentky a studenti tak prakticky zdůraznili, které nerostné suroviny jsou klíčové pro náš průmysl a jaké každodenní předměty se z nich vyrábějí.
Na stáncích Ústavu matematiky a statistiky si návštěvníci mohli vyzkoušet stabilizaci kyvadla v obrácené poloze anebo Einsteinův kámen a další zajímavá tělesa, která se navzdory svému nekulatému tvaru kutálí.
Podrobnosti a zajímavosti (nejen) z každoročních pobytů na Stanici J. G. Mendela na Antarktidě se mohli návštěvníci dozvědět na stanovišti Českého antarktického výzkumného programu.
Podle organizátorů festivalu (Hvězdárna a planetárium Brno) navštívilo třídenní akci celkem na 10 000 návštěvníků a zúčastnilo se jí 375 popularizorátorů ze všech institucí.
Děkujeme všem našim studentkám a studentům, zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří program připravili, a po všechny tři dny aktivně, trpělivě a s nadšením prezentovali to nejzajímavější ze svých oborů.
Fotografie: Petr Ryp
Studijní oddělení bude v době od 23. 12. 2024 do 1. 1. 2025 uzavřeno. Přejeme všem krásné svátky.
Mezinárodní konsorcium bioinformatiků, vedené prof. Nadine Ziemert a hlavním vývojářem Dr. Canerem Bagcim, vyvinulo nový bioinformatický nástroj BGC Atlas. Nástroj umožňuje detekci a analýzu shluku genů v genomických datech z prostředí, takzvaných metagenomech. Tyto shluky genů jsou označované jako „Biosynthetic...