Družice GRBBeta míří do vesmíru. Data z družice budou analyzovat fyzici z Masarykovy univerzity

Signály z družice GRBBeta, kterou vynese na oběžnou dráhu raketa Ariane 6 Evropské vesmírné agentury, budou bedlivě sledovat také astrofyzici z Masarykovy univerzity. Ti se významně podíleli na přípravě projektu a budou analyzovat data z detektoru gama záblesků, který je na družici umístěn. Vědci také otestují nejmenší astrofyzikální kameru ve vesmíru LuvCAM citlivou v ultrafialové části spektra. Start rakety Ariane 6 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně je naplánován na úterý 9. 7. 2024 mezi 20:00 až 23:00 SELČ.

10. 7. 2024 Leoš Verner Norbert Werner

Družice GRBBeta

GRBBeta je malá družice typu CubeSat. Rozměry družice ve složeném stavu bez rozvinutých antén jsou pouhých 10 x 10 x 22,7 cm. Hmotnost družice je přibližně 2,5 kg. I když má toto vesmírné zařízení rozměry menší než krabice od bot, vědci a astronomové mají velká očekávání. GRBBeta totiž poslouží mj. k ověření technologií pro budoucí nanosatelity, které budou sloužit pro zaznamenávání a přesné určování polohy gama záblesků (anglicky „gamma-ray burst“ nebo „GRB“) z vesmíru.

Právě tým Norberta Wernera z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně se v rámci mezinárodní spolupráce významně podílel na přípravě družice GRBBeta. Nositelem projektu je Technická univerzita v Košicích, Letecká fakulta, a dodavatelem platformy družice je slovenská společnost SPACEMANIC. Vývoj GRB detektoru vedl Andras Pal z Konkoly Observatory v Budapešti ve spolupráci s brněnským týmem, který detektor nakalibroval a zajišťoval montáž GRB detektoru a UV dalekohledu do družice. „Tato důležitá část přípravy mise probíhala pod naším dohledem v tzv. čistých prostorách Ústavu fyziky kondenzovaných látek Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity,“ popsal zapojení svého týmu Norbert Werner, který bude rovněž zpracovávat a analyzovat data získaná GRB detektorem.

Instalace družice GRBBeta do tzv. vypouštěče. Foto: SPACEMANIC, EXOLAUNCH
Vypouštěč (dispenzer) CubeSatů, ve kterém je umístěna i GRBBeta. Foto: SPACEMANIC, EXOLAUNCH

Družice GRBBeta obsahuje základní subsystémy potřebné pro získávání a ukládání energie, udržování orientace družice, komunikaci a ukládání dat. V rámci mise budou otestovány i některé nové technologie a subsystémy, pokročilý modul pro určování pozice a modul pro okamžité zasílání zpráv prostřednictvím družicové komunikační sítě Iridium.

Výzkumná skupina Astrofyziky vysokých energií z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity je aktuálně zodpovědná také za analýzu dat z mini-družice GRBAlpha. Ta byla vynesena na oběžnou dráhu v březnu 2021. GRBAlpha detekovala již více než 140 gama záblesků a v říjnu 2022 pozorovala dosud největší záblesk gama záření GRB 221009A.

Podrobnosti k projektu naleznete v tiskové zprávě ZDE.

Popis vnitřních částí a subsystémů družice GRBBeta. Zdroj: SPACEMANIC, EXOLAUNCH