Děkani přírodovědných fakult vyjádřili znepokojení nad změnami rámcových požadavků pro vzdělávání středoškolských učitelů. Jako problematické vidí především změnu délky studia (na 4,5 roku pro pětileté studium a 2,5 roku pro navazující magisterské studium) i realizaci praxí. Na přípravě i implementaci reformy jsou připraveni s MŠMT i nadále spolupracovat.
Členové asociace upozornili také na významné podfinancování prostředků na podporu vzdělávání na vysokých školách, které může vést k nezájmu mladých talentů o přírodní a technické vědy i k odlivu kvalitních pracovníků do jiného sektoru, a tím potažmo k poklesu kvality vzdělávání budoucích přírodovědců a techniků.
Setkání Asociace děkanů přírodovědných fakult se uskutečnila ve dnech 8. a 9. června 2023 v prostorách Přírodovědecké fakulty UP a v Pevnosti poznání. Zúčastnili se jej předseda asociace a děkan Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Tomáš Kašparovský, děkanka Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Zuzana Václavíková, děkan Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Pavel Kozák, děkan Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích František Vácha, děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové Jan Kříž, děkan Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Mirko Rokyta, děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Michal Varady, děkan Fakulty aplikovaných věd západočeské univerzity v Plzni Miloš Železný, děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jiří Zima a děkan Přírodovědecké fakulty UP Martin Kubala.