Chceš uspět na SOČ? Zkus to se SCI MUNI, napovídají letošní výsledky celostátního finále

Ve finálovém kole 46. ročníku celostátní soutěže Středoškolské odborné činnosti (SOČ), která se koncem června uskutečnila v Pardubicích, dosáhli vynikajících výsledků také studentky a studenti, kteří svou práci připravovali na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. V oboru Chemie zvítězil Vojtěch Langer, student Střední průmyslové školy chemické v Brně.

4. 7. 2024 Leoš Verner

V kategorii Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství se na 2. místě umístily Pavlína Mrláková a Sára Honková, které společně vypracovaly pod vedením Rozárky jílkové z RECETOXu „SOČku“ s tématem Vliv laických úprav na hladiny pesticidů v ovoci.

Vojtěch Langer, jehož školitelem byl Hugo Semrád z Ústavu chemie PřF MU, uspěl s prací na téma Kvantově-chemický rozbor dienofilů s halogenmethylovými substituenty pro Dielsovu-Alderovu reakci. Mezi „mladými chemiky“ se pak na 3. příčce umístila Olivie Maya Matyasková z Gymnázia ve Šlapanicích s prací Dielsova-Alderova reakce nových benzochinonů, kterou zpracovala pod vedením Kamila Parucha rovněž z Ústavu chemie PřF MU.

V kategorii Ochrana a tvorba životního prostředí se na 3. místě umístila Klára Synková, která pod vedením Ivy Sovadinové z Centra RECETOX zpracovala téma Mužské reprodukční zdrací a látky kolem nás. V kategorii Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství se na 2. místě umístily Pavlína Mrláková a Sára Honková, které společně vypracovaly pod vedením Rozárky jílkové z RECETOXu „SOČku“ s tématem Vliv laických úprav na hladiny pesticidů v ovoci.

V kategorii Ochrana a tvorba životního prostředí se na 3. místě umístila Klára Synková, která pod vedením Ivy Sovadinové z Centra RECETOX zpracovala téma Mužské reprodukční zdrací a látky kolem nás.
V kategorii Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství se na 2. místě umístily Pavlína Mrláková a Sára Honková, které společně vypracovaly pod vedením Rozárky jílkové z RECETOXu „SOČku“ s tématem Vliv laických úprav na hladiny pesticidů v ovoci.

Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity se také v letošním roce stala partnerem čtyř kategorií SOČ – 04 Biologie, geografie a geologie, 05 Molekulární biologie, 06 Zdravotnictví a 12 Tvorba učebních pomůcek, didaktická technologie. Společně s partnerskými ústavy PřF MU ocenila vždy tři nejlepší práce v každé z kategorií.

Vítězem v sekci Biologie, geografie a geologie a držitelem Ceny děkana PřF MU pro vítěze SOČ se stala Jana Svarovská z Gymnázia Tanvald. Cenu ředitele Geografického ústavu PřF MU obdržel Patrik Pernický z Gymnázia F. Palackého ve Valašském Meziříčí a Cenu ředitele Ústavu botaniky a zoologie PřF MU získal Filip Vyskočil z Gymnázia v Šumperku, který byl rovněž oceněn Cenou předsedy Ústřední poroty za nejlepší posterovou prezentaci.

V oboru Molekulární biologie putuje Cena děkana PřF MU pro vítěze SOČ Anně Černé z Klvaňova gymnázia a střední zdravotnické školy v Kyjově. Cenu ředitele Ústavu experimentální biologie PřF MU za 2. místo v této kategorii obdržela Zuzana Zelenková z Gymnázia Brno-Řečkovice, ocenění za 3. místo vybojoval Václav Krásnický z Českých Budějovic.

Vítězem v kategorii Zdravotnictví a držitelem Ceny děkana PřF MU pro vítěze SOČ se stala Evelína Voleská z Gymnázia Česká Třebová. Cenu ředitelky Centra RECETOX PřF MU za 2. místo v této kategorii získal Jakub Jakima, student Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Českých Budějovicích. Ocenění za 3. místo a Cenu ředitelky Centra RECETOX PřF MU si odvezl Leonard Walletzký z brněnského Gymnázia Matyáše Lercha.

Významnou oblastí je rovněž Tvorba učebních pomůcek, didaktická technologie. Vítězem této kategorie a laureáty Ceny děkana PřF MU pro vítěze SOČ se stalo trio studentů z Prahy Filip Beneš, Petr Chalupa, Martin Voplakal. Cenu proděkana pro učitelské programy PřF MU za 2. místo vybojovali David Theodor Nimrichtr a Matěj Bureš z pardubického Gymnázia Mozartova. Na třetím místě skončily studentky AHOL - Střední odborné školy z Ostravy-Vítkovic Lucie Břenková, Františka Březinová a Jana Bednářová.

Kompletní výsledky všech kategorií celostátního finále SOČ 2024 včetně odkazů na video prezentace projektů, jsou k dispozici ZDE. Všem vítězům, ale i všem úspěšným řešitelům, kteří se své SOČ nadšeně a s pílí věnovali, moc blahopřejeme.