Buvoli pomáhají poprvé na jižní Moravě s péčí o chráněné mokřady

Trojice buvolů domácích byla ve středu vypuštěna v ptačí oblasti Střední nádrže vodního díla Nové Mlýny – Husí pastviště. Jde o první chráněné území na jižní Moravě, kde budou tato zvířata pomáhat s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Zavedení dlouhodobé pastvy velkých býložravců na chráněných evropsky významných mokřadech probíhá v rámci projektu LIFE in Salt Marshes, jehož hlavním řešitelem je odborné pracoviště Envirop z Masarykovy univerzity.

12. 7. 2024 Leoš Verner Barbora Pelánková

Vypuštění buvolů na pastvinu. Foto: Radek Míča

Trojice buvolích krav se od středy pohybuje na území o velikosti cca 5,5 ha v nově instalované mobilní elektrické ohradě. Buvolice zde budou vypásat hlavně rákos a zlatobýl, kterými chráněné mokřady často zarůstají, a tak vytlačují všechny ostatní druhy rostlin. Důsledkem jsou pak jednolité porosty, kde nic moc dalšího neroste a nežije. Buvolice vypásáním z neprostupného jednotvárného porostu postupně vytvoří mozaiku různých stanovišť, kde svůj domov najde mnohem více druhů hmyzu, ptáků, obojživelníků i drobných savců, než je tomu teď.

Pastvina čeká na nové obyvatele. Foto: Luděk Adámek
Auto s buvoly najíždí k bráně. Foto: Luděk Adámek

„Pastva velkých býložravců jako způsob péče o chráněná území funguje na mnoha místech po celé Evropě. Cílem našeho projektu je tento způsob obnovy a údržby chráněných mokřadů nastartovat a dlouhodobě udržet na jižní Moravě, a to i ve spolupráci s místními chovateli a zemědělci,“ vysvětluje Barbora Pelánková, projektová manažerka odborného pracoviště Envirop, z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Buvoli domácí, často označováni jako vodní buvoli, se v Evropě chovají minimálně od dob římských, pasou se zejména na jih od nás. Příklady dobré praxe, kdy pastva buvolů pomáhá s údržbou chráněných území, je celá řada. Můžeme se s nimi setkat v Maďarsku, Rakousku, Slovensku nebo třeba na Královéhradecku. Na jižní Moravu byly buvolice zapůjčeny z jihočeských Mirovic, z buvolí farmy Ohař. Svou přítomností pomohou nahrazovat všechny přirozené procesy, které kdysi zajišťovaly původní druhy kopytníků.

Vypuštění buvolů na pastvinu. Foto: Radek Míča

„Na tuto lokalitu se buvoli výborně hodí. Jsou nenároční na péči, nevybíraví, co se týče pastvy, dobře snášejí dlouhodobě podmáčené prostředí. Vyloženě milují válení se v bahně, čímž pomohou rozšiřovat také tůně, které mohou využívat další živočichové, jako jsou obojživelníci a hmyz, navíc mají velmi klidnou povahu,“ dodává Gašpar Čamlík, jednatel jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické a zakladatel ptačího parku Kosteliska, kde pastvu velkých býložravců k udržení pestrého mokřadního prostředí pro chráněné druhy využívají již několik let.

Buvoli domácí na své nové pastvině. Foto: Radek Míča

Vypuštění buvolů se uskutečnilo v rámci projektu LIFE in Salt Marshes, jehož hlavním řešitelem je odborné pracoviště Envirop z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Pastvu býložravců za účelem obnovy a údržby druhově bohatých mokřadů má v projektu na starosti partner projektu, Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické. Pastva buvolů v oblasti Vodního díla Nové Mlýny probíhá díky spolupráci s Povodím Moravy s.p., které je vlastníkem pozemků a Jihomoravským krajem jako správcem chráněného území.

Buvoli domácí na své nové pastvině. Foto: Radek Míča