Pinaceaeborovicovité

Pinus sylvestris – borovice lesní

 

Borovice lesní je 15–25, někdy až 40 m vysoký strom se zpravidla přímým kmenem, který je u starších jedinců větvený až v horní čtvrtině. V mládí je koruna kuželovitá, později široce rozložená Borka borovice lesní je šedohnědá, deskovitě rozpukaná, v horní části kmene a na větvích je rezavě oranžová, lístkovitě odlupčivá. Letorosty jsou zelenohnědé. Pupeny jsou protáhle vejcovitého tvaru, červenohnědé, většinou nepryskyřičné.

Jehlice borovice lesní jsou tuhé, šedozelené, 3,5–8 cm dlouhé, uspořádané po dvou na brachyblastech. Na příčném řezu jsou výrazně zploštělé, pod lupou je viditelný pilovitý okraj.

Samčí šištice u tohoto druhu borovice jsou žlutavé, vejcovité, 4–8 mm dlouhé. Samičí šištice jsou umístěny po 1–2 na koncích loňských větévek, jsou většinou kulovité, nebo vejcovito-kulovité, 5–6 mm dlouhé, růžové. Borovice lesní kvete v květnu. Šišky jsou kuželovitě vejcovité, nezralé šišky jsou zelené, kuželovité, ve zralosti 3,5–6 cm dlouhé a 2,0–3,5 cm široké, šedohnědé. Štítky semenných šupin jsou kosočtverečné, mírně až jehlancovitě vyklenuté, pupek je malý, plochý, nebo mírně zobanitý.

Semena jsou bělavá, až téměř černá, 0,3–0,4 cm dlouhá s křídlem asi 1,5 cm dlouhým. Semenná léta se u borovice lesní opakují po 3–5 letech. Borovice lesní se dožívá asi 300–350 let.

Borovice lesní je dřevina, která roste i na extrémních stanovištích. Najdeme ji na skalách, balvanitých svazích, na píscích i v lemech rašelinišť. Je světlomilná a snese jak zamokření, tak vyschnutí, odolává i velké teplotní amplitudě. Vyskytuje se u ní mykorrhiza s více než 120 druhy hub.

Domácí je borovice lesní téměř v celém mírném pásmu Eurasie. V České republice se kromě vyšších horských poloh vyskytuje po celém území, maxima dosahuje na Šumavě ve výšce 1070 m n. m. Největšího rozšíření dosáhla borovice lesní umělou obnovou v 18. století.

Borovice lesní má význam jak v lesnictví, tak v sadovnictví. Její dřevo se užívá ve stavebnictví i jako palivo. Starší stromy jsou zdrojem silic, balzámů a pryskyřic. Balzám borovice lesní má antiseptické vlastnosti a využívá se v lidovém léčitelství i ve farmaceutickém průmyslu.

V Botanické zahradě Masarykovy univerzity rostou borovice lesní ve formacích Rostliny podhorského lesa a Vegetace vátých písků.

Detail pupenu

 

Samčí šištice

 

Šiška na větévce

 

Šiška

 

Habitus

 

 

 

Detail kmene