Fotosyntetické pigmenty se u zelených řas a rostlin vyskytují v tylakoidních membránách chloroplastů ve formě pigment-proteinových komplexů - fotosystémů. Rozlišují se dvě skupiny barviv: zelené chlorofyly a žluto-oranžovo-červené karotenoidy. Jejich obsah a složení je důležitým ukazatelem stavu fotosyntetického aparátu, závisí na druhu rostliny, stáří asimilačních orgánů, minerální výživě a také podmínkách růstu (rozdíl mezi stinnými a slunnými listy).
Molekuly chlorofylů jsou složeny ze dvou komponent: substituovaný porfyrinový kruh s centrálně navázaným kationtem Mg2+ a dlouhý uhlovodíkový řetězec - fytol. Chlorofyly se v přírodě vyskytují v několika formách, přičemž u zelených rostlin nalezneme dvě: chlorofyl a (nejdůležitější pro fotosyntézu) a chlorofyl b. Chlorofyl b se od chlorofylu a liší pouze substitucí metylové skupiny za skupinu aldehydovou na 3. atomu uhlíku. Tyto dvě formy chlorofylů se v přírodě vyskytují obvykle v poměru 3:1 (chl a:chl b). Jejich modro-zelená až zelená barva je dána jejich absorpčním spektrem, kdy molekuly chlorofylů zachycují především modrou a červenou složku světla a jeví se proto jako zelené. Z chemických vlastností, ačkoli porfyrin má hydrofilní charakter, nepolární charakter fytolu je pro molekuly chlorofylů významnější a ty jsou proto dobře rozpustné v nepolárních rozpouštědlech (ethanol, aceton, benzen...).
Karotenoidy se rozlišují do dvou skupin - karoteny (známý např. β-karoten) a xantofyly. Ve srovnání s chlorofyly je obsah karotenoidů obvykle nižší, v poměru přibližně 5:1 (chl a+b: karotenoidy). Z hlediska funkce se karotenoidy označují jako tzv. doprovodné pigmenty. Účastní se procesu zachycování světla, kde díky odlišnému absorpčnímu spektru zachycují fotony jiných vlnových délek než chlorofyly. Mají však také ochrannou funkci, protože vnitřní přeměnou své molekuly při nadbytku zachycené světelné energie jsou schopné tuto energii přeměnit na teplo a ochránit tak ostatní součásti fotosystémů před destrukcí přebytečnou excitační energií. Často je uváděna také jejich anti-oxidační funkce. Z chemického hlediska jsou, podobně jako chlorofyly, hydrofóbní a jsou proto rozpustné v tucích a nepolárních rozpouštědlech.
Chlorofyl a
* CH3 |
|
Chlorofyl b
* CHO |
Čerstvé listy kukuřice (Zea mays), třenka, pipety 2, 5 a 10 ml, odměrné baňky (25 nebo 50 ml), skleněná tyčinka, filtrační papír, filtrační nálevky, stojan s filtračními kruhy, laboratorní váhy, spektrofotometr, mořský písek, 100% aceton, MgCO3.